Güvenlik

Samsung Laptop'larına casus yazılım mı yüklüyor?

TeknolojiokuTeknolojioku.com'un herkezin merak ettiği soruyu cevapladi!

Samsung  laptop'larına casus yazilim mı yüklüyor?


Samsung
gibi bir şirketin bilgisayarlarına bir keylogger yerleştirmesi kulağa acayip geliyor. Ancak BT uzmanı Mohomed Hassan, bu tür yazılımı sadece bir değil iki laptop'da keşfetmiş.

R525 model laptop'unda C:\Windows\SL dizini altında, basılan tüm tuşları kaydeden StarLogger adlı yazılımı bulan Hassan, yazılımın üretici tarafından yüklendiğini belirlemiş ancak onu silmiş. Hassan'ın bilgisayarındaki bozukluk nedeniyle değişim yapılmış ve Hassan R540 model bilgisayarı almayı tercih etmiş. Ancak BT uzmanı bu bilgisayarda da aynı konumda StarLogger'ın yüklü olduğunu farketmiş.

Hassan, bu sorun hakkında Samsung'a başvurduğunda ise şirket bunu tam olarak yalanlamamış. Sadece konuyu araştıracaklarını söylemiş.

İddialar işte böyle... Peki ama sonrasında neler yaşandı; gerçekler ortyaya nasıl çıktı?

Samsung ve F-Secure, konuyu inceleyeceğini dduyurmuş ve bu incelemeyi gerçekten yapmıştı. Ve sonuç ortaya çıktı: Samsung laptop'larda keylogger yok! Peki ama tüm bu gürültü neden koptu?

Sistemlerde C:\Windows\SL isimli bir dizin gerçekten de var. Ama bu dizinin herhangi bir keylogger ile ilgisi yok. Sahte sorunun ortaya çıkışı ise, VIPRE anti-virüs yazılımının, SL adını görüp bunu StarLogger ile ilişkilendirmesi ve yanlış bir alarm vermesi sonrasında gerçekleşmiş.

Kısacası Samsung'un laptop'ları ve dolayısıyla Samsung bu suçlamadan alnının akıyla kurtuldu. Ama bu olay hep sorulan bir soruyu tekrar gündeme getirdi: Anti-virüs yazılımlarına nereye kadar güvenebiliriz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.