Güvenlik

Samsung ve Google'dan zararlı yazılımlara karşı aylık güncelleme sözü

Android işletim sisteminin kaynak kodlarını elinde bulunduran Google ve ekosistemin bir numarası Samsung zararlı yazılımlara karşı her ay güncelleme yayınlamayı planlıyor.


Son olarak ortaya çıkan Stagefright güvenlik açığının 1 milyar Android cihazı tehdit etmesi Samsung ve Google’ı yeni bir güvenlik tedbiri almaya zorlamışa benziyor. Android işletim sistemi yayınlandığı günden bu yana zararları yazılımların hedefinde. Üreticilerin zararlı yazılım ya da güvenlik açıklarına karşı aldıkları önlemler genellikle aylar sonrasını bulan yazılım güncellemeleri oluyor. Bu durumun açıkçası kullanıcıları tatmin etmediğini söyleyebiliriz. 

Samsung ve Google, Android işletim sistemli bir cihaz, tehdit altında olsun ya da olmasın her ay güvenlik yamaları dağıtmaya hazırlanıyor. Samsung’un güncellemelere ne zaman başlayacağı net değil.  Firma güvenlik yamaları için dünyanın birçok noktasında GSM operatörleriyle görüşmeler halinde. Firma ayrıca güvenlik yamalarını belirli modeller için yayınlayacak.

Google cephesinde ilk güncelleme dağıtıma sunulmak üzere. Arama motoru devi resim ya da video içeren basit bir mesajla Android cihazı kontrolü altına alan Stagefright virüsünü hedef alan bir güvenlik güncellemesini önümüzdeki günlerde Nexus cihazlar için kullanıma sunacak. 

Android ekosisteminde sadece Xiaomi planlı bir şekilde güncelleme dağımı gerçekleştiriyor. Çinli üretici her cuma günü cihazları için iyileştirme ve güvenlik güncellemeleri yayınlıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.