Güvenlik

Uzmanlardan hileli uygulamalar konusunda uyarı geldi!

Uzmanlar hileli uygulamalar konusunda Windows Phone, Android ve iOS kullanıcılarını uyardı!

Uzmanlardan hileli uygulamalar konusunda uyarı geldi!

Çevrimiçi dolandırıcılık araştırmaları konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Forensiq, geçtiğimiz günlerde yeni bir rapor yayınladı. Şirketin yayınladığı rapor Windows PhoneAndroid ve iOS kullanıcılarını kapsıyor.

Bu bağlamda şirketin yaptığı çalışmalara göre hileli uygulamalar "arka planda ve kullanıcının açık rızası olmadan" reklam sayfalarına bağlanıyor ve yazılım sayesinde sahte tıklama oluşturarak reklam şirketlerinin gelirlerini artırıyor. Forensiq tarafından test edilen tüm programların %14.64'de bu tür dolandırıcılığın yüksek riskli olduğu tespit edilmiş.

1438026197_img20150727223623.jpg

Analist firmasına göre ayrıca dünya çapında yaklaşık 12 milyon cihazın bu yolla tabiri caizse enfeksiyon kaptığı belirtiliyor. Söz konusu uygulamaların reklam şirketlerine bu yolla 2015 yılının ilk altı ayında yüksek miktarda gelir sağladığı söyleniyor. Öte yandan sahte tıklama yoluyla kullanıcıların dolandırılmasına ön ayak olan reklam şirketlerine de 1 milyar euro ceza kesildiği belirtiliyor.

Bu tür uygulamaların hileyle reklam sitelerine sürekli bağlanması aslında mobil cihazlarda önemli bir enerji tüketiminine yol açtığı anlamına da geliyor. Aynı zamanda bu uygulamalar mobil verinizinde beklenenden önce tükenmesine yardımcı oluyor. Son olarak uzmanlar, bu tür dolandırıcılıklara karşı korunmak için güvenilirliği kanıtlanmış uygulamaları yüklememizi tavsiye ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.