Bilim & Teknik

Yerli füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu! - Video

Hava-hava füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu! Başkan Recep Tayyip Erdoğan Bozdoğan'ın başarısını sosyal medya hesabından duyurdu!

Yerli füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu! - Video

TÜBİTAK SAGE’nin geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü Bozdoğan kısa menzilli (IIR güdümlü arayıcı başlık) havadan havaya atılan füzesi ilk kez test edildi ve hedefi tam isabetle vurdu! Başkan Recep Tayyip Erdoğan Bozdoğan'ın başarısını sosyal medya hesabından duyurdu!

Yerli füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu! - Video

Türkiye SİHA ve İHA’lar ile başarılı operasyonlara imza atarak, tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti. Bu gelişmeler devam ederken, savunma sanayide yerli ve milli imkanlarla üretilen çok sayıda yerli silahlar, dünyada da ses getirmeye devam ediyor.

Şimdi de TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk görüş içi havadan havaya füzesi olma özelliği taşıyan Bozdoğan, uçaktan ilk atışını başarıyla gerçekleştirerek gururumuzu kabarttı. F-16’dan atılan Bozdoğan, hedefi “Doğrudan vuruş” ile imha etti.

F-16’dan yapılan ve başarı ile gerçekleşen test atışını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise sosyal medya hesabından Bozdoğan'ın başarısını "Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı. Genç teknisyen ve mühendislerimizin GÖKTUĞ projesinde geliştirdiği görüş içi hava-hava füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu. Gençlere Maşallah" sözleri ile paylaştı.

Kısa/orta menzilli hava-hava füzesi Bozdoğan’ın özellikleri:

  • Fonsiyonu: Kısa/orta menzilli hava-hava füzesi
  • Maksimum çap: 160 milimetre
  • Uzunluk: 3300 milimetre
  • Ağırlık: 140 kilogram
  • Tip: Görüş içi (WVR)
  • Hız: >4 Mach
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.