Squid Game virüs yazılımı geliştirildi! Bu uygulamaya dikkat

Squid Game uygulamasının kötü amaçlı yazılım içerdiği ortaya çıktı. İşte detaylar.

Squid Game virüs yazılımı geliştirildi! Bu uygulamaya dikkat

Netflix’in gelmiş geçmiş en çok izlenen dizisi haline gelen Squid Game o kadar popüler oldu ki dizi hakkında ürünler ve uygulamalar piyasaya sürüldü. Diziyi temel alan yüzlerce uygulama da Play Store’da karşımıza çıkıyor. Hayranlar diziye fazlasıyla sadık oldukları için her uygulamayı indirip deniyorlar. Ancak bu uygulamalardan birinde kötü amaçlı yazılım ortaya çıktı.

Android kötü amaçlı yazılım araştırmacısı Lukas Stefanko, Play Store’da Squid Game temalı 200’den fazla uygulamanın bulunduğunu ve kötü amaçlı yazılım içerdiğini duyurdu.

Squid Game virüs yazılımı geliştirildi! Bu uygulamaya dikkat

Squid Game virüs yazılımı geliştirildi! Bu uygulamaya dikkat - Resim : 1

Play Store’da bulunan Squid Game Duvar Kağıdı uygulamasında bazı problemler ortaya çıktı. Bu programı inceleyen Stefanko, uygulamanın Joker yazılımını barındırdığını duyurdu. Söz konusu kötü amaçlı yazılım pek çok uygulama içerisinde gizlenebiliyor. Yaptığı şey ise kullanıcıların Premium abonelik hizmetlerine kayıt olmak. Ayrıca SMS, kişi listeleri ve cihaz bilgilerini ele geçiriyor.

İşin kötü tarafı uygulama en az 5000 kez indirilmiş. Ardından Google uygulamanın kötü amaçlı olduğunu doğruladı ve mağazadan kaldırdı. Bu durum ilk olarak @ReBensk rumuzlu Android güvenlik araştırmacısı tarafından ortaya çıkarıldı. Çok popüler olan ve nispeten yeni olan uygulamaları indirirken dikkatli olmakta yarar var. Hackerlar her türlü fırsatı gözlüyor diyebiliriz. Dolayısıyla güvenli olduğuna emin olmadığınız uygulamaları indirmemeniz öneriliyor.