Güvenlik

Türkiye hacker'ını arıyor!

Geçen yıl ABD Savunma Bakanlığı'nın "siber suç" yarışmasını kazanan Türk hacker Can Yıldızlı, kurduğu şirketle şimdi Türkiye'nin en iyi hacker'ını ortaya çıkaracak bir yarışma düzenliyor

Türkiye hacker'ını arıyor!

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği "Cyber Crime Challenge" yarışmasında 52 ülkeden bin 147 takıma karşı tek başına yarışarak birinci olan Can Yıldızlı, doktora çalışması için gittiği ABD’de 7 ay kaldıktan sonra döndü. Bilişim güvenliği alanında bir şirket kuran Yıldızlı, şimdi Türkiye’nin "en iyi hackerı"nı ortaya çıkarmak için bir yarışma başlattı.

"Dünyayı kurtaran hacker" başlıklı yarışmaya başvurular sürüyor. Şu ana kadar 500 hacker yarışma için adını yazdırdı. Yarışma için 16 Aralık günü saat 19.00’da start verilecek. İnternet üzerinden yapılacak ve 21 Aralık’ta sona erecek yarışmada hacker'lara, analitik yetenek ve teknik bilgiyle alakalı 25 soru sorulacak.

Birincinin Apple marka dizüstü bilgisayar kazanacağı yarışmanın ödül törenini basına kapalı yapılacak ve bu törene sadece sponsor firmalar katılacak.

Yıldızlı, "Hackerlık Türkiye’de son zamanlarda hep gündemde. Yarışmayla, Türkiye’nin bu alanda gerçekten ne durumda olduğunu görmek istiyoruz. Bu alana ilgi duyanların birbirleriyle tanışmalarına vesile olmak da amaçlarımız arasında" dedi.

'BÜTÜN SORULARI ÇÖZEN ÇIKACAK MI?'

ABD Savunma Bakanlığı’nın yarışmasının 1 yıla yayılan bir sürede yapıldığını, şifre kırmaktan program geliştirmeye kadar değişik alanlarda 22 sorudan oluştuğunu belirten Yıldızlı, kendi düzenlediği yarışmanın ise 4 güne sığacağını, kapsamının daha dar olduğunu ifade etti.

Yıldızlı, "Süre kısıtlı ancak 25 soruyu da bilmek değişik alanlarda üst düzey bilgiye sahip olmayı gerektiriyor. Bakalım, bütün soruları çözebilecek bir hacker çıkacak mı?" diye konuştu.

Yıldızlı, internet üzerinden yapılacak yarışmaya dunyayikurtaranhacker.com adresinden başvurulabileceğini kaydetti.

1355468456_1.jpg

YARIŞMA DA HACKLENEBİLİR

Hacker'ların katılacağı ve internet üzerinden gerçekleşecek yarışmanın kendine özgü kuralları ve güvenlik koşulları olduğunu vurgulayan Yıldızlı, yarışmanın sitesinde açık bulmaya çalışanların veya işleyişini engelleyenlerin, yarışmanın yapıldığı sunuculara saldırı düzenleyenlerin ve diğer yarışmacıları engellemeye çalışanların, yani yarışmayı "hacklemeye" çalışanların diskalifiye edileceğini söyledi.

'KIRILMAYACAK ŞİFRE YOK'

Şifrelerin sistemlere sızmada bir yere kadar engel olabileceğini belirten Yıldızlı, "Dünyadaki en güvenli şifre, tek bir kişinin bildiği ve tek kullanımlık şifredir. Ancak bir sistem söz konusu olduğunda, bu tür şifreler kullanılamıyor. O nedenle, kullanılan şifreler kırılamaz değil, sadece hesaplanması zor şifreler olarak niteleniyor. Yani, yeterince güçlü bilgisayarlarınız varsa her şifreyi kırarsınız" dedi.

Türkiye’de hacker'ların daha çok internet sitesi güvenliğine yöneldiğini belirten Yıldızlı, dünyada zararlı yazılım ve sistemlerin açıklarını kullanmaya yönelik yazılımlara ağırlık verildiğini anlattı.

Yıldızlı, hacker'ların ayırıcı özelliğinin de "göreve" göre yazılım geliştirmek olduğunu ifade ederek, "Hackerın görevi genellikle spesifiktir. Her işi gören araç da yoktur" dedi.

FACEBOOK SAYFASI BİLE YOK

Güvenlik uzmanı olarak kendi güvenliklerine de dikkat ettiklerini belirten Yıldızlı, "Aldığımız hizmetleri en güncel güvenlik özellikleriyle kullanmaya dikkat ediyoruz. İşim gereği bilmek zorunda olduğu için androidle çalışan bir akıllı telefonum var. Ama özel işlerimde daha güvenli gördüğüm bir başka cihazı kullanıyorum. Benim de, birlikte çalıştığım arkadaşlarımın da söz gelimi Facebook hesabı ya yoktur, ya da başka isimler altındadır. Çünkü arkadaşlarımızın bilinmesini istemeyiz. Twitter’da da kendi adımı kullanmıyorum. Bana, doğrudan erişilmesini sağlayacak bilgileri internete koymuyorum" diye konuştu.

Yorumlar
Misafir
nasil katilacaz
Cevapla
ali
girmeyin girip de kendinizi desifre etmeyin zaten iyi bir hacker bu tur olaylara karismaz adini ve yetenegini cikartmaz helekki isin icinde amerika varsa
Cevapla
Tamer
Ben şansen katıldım hayırlısı olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.