Güvenlik

Türkiye'nin siber savaşçıları Beyaz Hacker'lar geliyor!

Devletin siber güvenliği Beyaz Hacker'lara ait olacak.


Türkiye Ordusu dünya çapında oldukça güçlü bir konumda ve teknolojiye ayak uyduran Türkiye, siber güvenlik konusunda da önemli adımlar atmaya başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) yetiştireceği ve devletin siber güvenliği için çalışma yapacak olan beyaz hackerlar hakkında açıklama yaptı.

Beyaz hackerların eğitiminin Mayıs ayında başlayacağını söyleyen Fikri Işık, siber güvenliğin artık devlet güvenliği haline geldiğini, hatta bunu da aşan durumların olduğunu belirtti.

1394202602_whitehacker.jpg

Bakan Işık, dijital çağın, birçok hizmetin elektronik ortamda yapılmasına olanak tanıdığını, insanların hayatlarının çok kolaylaştığını ve tüm devletlerin de dijital çağın bu nimetlerinden yararlanmak istediğini ancak teknolojinin getirdiği bazı tehditler olduğunu söyledi.

Bakan Fikri Işık ayrıca "Siber saldırılar, sistemlerin çökertilmesi, bilgilerin çalınması gibi pek çok alanda tehditler oluşturuluyor. Bu tehditlerin ortadan kaldırılmasına da siber güvenlik diyoruz. Burada da dünyanın başarıyla geliştirdiği olay, hackerların sisteme zarar veren değil de sistemi koruyan hale geçirilmesi. TSE, beyaz hackerlar diyor ama iyi kalpli hackerlar da diyebiliriz bu arkadaşlara. Beyaz hackerların eğitimleri Mayıs ayında başlıyor ve bu arkadaşlarımız en kısa sürede göreve başlayacak. Bu kapsamda TSE'ye 200 kişi başvurdu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve sertifikasını alan hackerlar sisteme girecek, açıkları tespit edecek ve bu açıkların kapatılması hususunda devlete hizmet sunacak. Biz de bu hizmetin bedelini ödeyeceğiz. Yani birisi bizim sistemimizi çökertmeden, riskli yerleri tespit edip, onaracağız. TSE bünyesinde sunulacak eğitimi başarıyla tamamlayan beyaz hackerlarla sözleşme yapılacağını belirterek, "Bu hackerlar sayesinde güvenlik testi yaptıran resmi ve özel kurumlar, sistemlerindeki açıkların ve risklerin, yasa dışı sızmalar olmadan tespit edilmesi imkanına kavuşacak" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.