Güvenlik

Türkiye'nin siber savunma timi

TSK'nın kendine ait siber savunma timi var.

Türkiye'nin siber savunma timi

Siber Savunma Merkezi Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kuruldu ve TSK tarafından siber olaylara anında müdahale etme yetkisine sahip. Merkez, NATO ile eşgüdüm içerisinde görevlerini ulusal ve uluslararası alanda yürütüyor ve ulusal olarak NATO tarafından icra edilen tatbikatlara katılıyor.

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, TSK'nın kara, deniz, hava ve uzay harekat alanlarının yanında, yeni bir harekat alanı olan siber ortamda da yeteneklerini geliştirdiğini söyledi.

1358778823_siber-savunma-komutanligi-600x362.png

TSK açıklamasında, siber tehditleri önleyerek, gelişmiş siber savunma ikaz ve tepki sistemlerine sahip güçlü bir merkezi siber savunma yeteneği kazanmak maksadıyla 2012 yılında TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı'nın kurulduğu belirtti. Ayrıca TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı'nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumları ile koordineli olarak faaliyetlerini icra ettiği ve NATO ile eşgüdüm içerisinde görevlerini ulusal ve uluslararası alanda yürüttüğü belirtildi.

Açıklamada, "TSK'nın kullandığı siber ortamda bulunan tüm sistemlerin siber savunması yapılmakta, siber olaylara 7/24 esasına göre müdahale edilmekte, ulusal olarak ve NATO tarafından icra edilen tatbikatlara iştirak edilmekte, TSK çapında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yürütülmekte, TSK tarafından kullanılan ağlarda düzenli olarak siber güvenlik denetlemeleri ve testleri yapılmaktadır" cümlelerine yer verildi.

Yorumlar
Saim
Vatanseveosin budalamisin diyen arkadas.asil.budala.sensin teknolojisi.olabilir ama uljeyi.yediler satiyolar.sizin gibi armutlar hala padisahim cok yasa nidasindasiniz turkiyede ne oyunlar donuyo sen onu.arastir ki zaten tubitak ne.kadar teknolojik olursa olsun o zekqn.varsa turkitenin ne.durumda ve arkadasin dek.istedigini anlayacaksin
Cevapla
Misafir
Vatansvermisin ne budalaysan burda teknoloji konuşuyor öyle saçmalayacağına biraz Tsk nın siber Savunma Timine bak cahil armut :D
Cevapla
vatansever
Senin cemaatin kadar bu ülkeye zarar veren bi sistem daha yoktur.
Cevapla
komik
tsk uzay harekat alanlari diyor ne komik istir arkadas aglasakmi gulsekmi uzayin u suna ulasamamis bir ordumuz var ne yazikki yillarca ulkeyi somurduler bogaza nazir ordu evlerinde keyf ettiler ornek fenerbahce ordu evi faturasini biz millet olarak odedik elalem uzaydaki uydularina nerdeyse lazer silahi takacak oturdugu yerden joyistikle istedigi ulkeyi uzaydan vurcak bizim ordu yiye yiye ulkenin en guzel yerlerinde malesef geri kaldik ama hersey duzelcek umarim 78/1 askerlik yaptik elh ulkemize katkida bulunduk
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.