Güvenlik

VPN Nedir? Ne işe yarar?

İnternette yavaşlama, sınırlama ya da engellemeler yüzünden erişilemeyen sitelere VPN sayesinde ulaşabilirsiniz.

VPN Nedir? Ne işe yarar?

VPN ya da İngilizce ismiyle Virtual Private Network özellikle internetin yavaşladığı, erişim engellenin olduğu ya da zaman zaman ortaya çıkan ağ sorunları sırasında kullanılan bir teknoloji. Bu teknolojinin iki farklı kullanımı bulunuyor. Birincisi ağırlıklı olarak şirketlerin kullandığı ve kendi ağlarına başkalarının girmesini engellemek üzere tasarlanan VPN çözümleri. Diğer ise herkesin kullanabileceği halka açık VPN çözümleri.

VPN Nedir? Ne işe yarar?

VPN iki istemci arasında özel bir erişim oluşturan sistemlere verilen genel addır. VPN kurulduğunda kullanıcı sanki başka bir yerden internete bağlanıyormuş gibi hareket edebilir. Bu da özellikle erişim engeli, interneti yavaşlatma gibi durumlarda kullanıcıların rahatça internette gezinmesini sağlar.

VPN, birçok farklı protokol ve teknolojiyi kullansa da temel olarak kullandığınız cihazın fiziksel olarak bulunduğu yer ile karşıdaki ağ arasında şifreli (kripto) bir tünel oluşturur. Bu tünel içinden iletilen bilgi şifreli olduğu için dışarıdan görülemez.  VPN çözümleri bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurar (veya mobil cihazlarda bu gömülü olarak gelir) ve bu noktada sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranarak size karşıdaki ağdan bir IP numarası da verir. Bu sayede izin verilen uygulamalara veya yerel adreslere erişebilirsiniz.

VPN nasıl kurulur?

VPN kurmanın farklı yöntemleri vardır. Cep telefonunuzda VPN kurap bu mobil cihazınız üzerinden internete girebileceğiniz gibi bilgisayarınızda da VPN kurabilirsiniz. Ayrıca VPN kurmadan tarayıcı üzerinden de bu tarz çözümleri kullanabilirsiniz. Birçok kullanıcının bildiği veğ kullandığı Zenmate çözümü bu tarayıcı tabanlı VPN çözümlerine önemli bir alternatiftir.

Bazı VPN kurulumları karmaşık ayarlar, ileti seviye teknik bilgi gerektirir. Ayrıca her cihazda ve her ağda VPN kullanımı mümkün olmaz. En kolay VPN kullanım yöntemlerinden biri de TOR gibi tarayıcılar kullanmaktır. Bu tarayıcı herhangi bir ayara gerek olmadan internetteki yavaşlatma ve engellemelere takılmadan kullanmanızı sağlar.

VPN kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Herhangi bir cihaca VPN uygulaması kurduğunuzda eğer başkasının sağladığı bir hizmetten (mobil uygulama ya da hazır bir çözümden bahsediyoruz) yararlanıyorsanız bilgileriniz (küçük bir ihtimal de olsa) başkaları tarafından görülebilme ihtimali vardır. Bu yüzden kişisel verilerinizi yüzde 100 güvenli bir şekilde paylaşmadan önce temkinli olmanızda fayda var.  

Yorumlar
pistipisti
tabiki porno
Cevapla
Sahil07
Bu haberi kaldırın hemen millete akılmı veriyorsunuz provokasyon için yazıklar olsun size şimdi sitenizi şikayet ediyorum
Cevapla
Yanıt
VPN sistemleri özellikle şirketler için oldukça gerekli sistemlerdir. Ve güvenlik için olmazsa olmazdır. VPN gizlilik sağlamaz, güvenliği artırır. Şirketler hatta devlet kurumları içerisinde sıkça kullanılır. Kötü niyetli bir kişi VPN kullansa bile kolaylıkla tespit edilebilir. Bundan dolayı endişe etmenize gerek yok
Vatansever
Ülkemde şikayet edilecek o kadar çok şey var iken ( dün bütün sosyal medyanın engellenmesi gibi ) ve onlara kılını kıpırdatmayan bir trol ordusu var iken...33 yiğit toprağa düşer iken...sözüm ona milli yerliden bahsederken diğer yandan türkçeyi katleden showmenler goygoycular varken...bizden adam olmaz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.