Güvenlik

Avast kullanıcı verilerini takip etmiş

Popüler ücretsiz güvenlik yazılımlarından biri olan Avast'ın kullanıcıların birçok bilgisini takip ettiği ve bunları pazarladığı ortaya çıktı.

Avast kullanıcı verilerini takip etmiş

Geçen yıl antivirüs yazılımı Avast'ın kullanıcı verilerini topladığı ortaya çıkmıştı. Bugünlerde tekrar gündeme gelen bu konuda yeni detaylar paylaşıldı. Avast'ın fare tıklamalarına kadar birçok veriyi takip ettiği ve bunları büyük firmalara pazarladığı belirlendi.

Avast kullanıcı verilerini takip etmiş

Avast'ın özellikle 2013 yılında Jumpshot tarafından satın alınmasıyla beraber kullanıcı verilerine odaklandığı ve bu konuda agresif bir politika izlediği belirtiliyor. Avast'ın temel paketi kurulurken ekrana gelen lisans sözleşmesinde kullanıcı verilerinin anonim bir şekilde trend analizleri için üçüncü taraf şirketlerle paylaşılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca Jumpshot firmasına ait bir dökümanda da Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora gibi pek çok müşteriye kullanıcı verilerinin pazarlandığı notu düşülmüş.

Halen bu yazılımı kullananların (eğer bilgilerini paylaşmak istemiyorsa) kaldırmasını öneriyoruz. Hem PC hem Mac sürümü bulunan yazılımın bu verileri topluyor olması önemli bir açık olarak görülüyor.

Yorumlar
yaakup
avast antivirüsün eskisi gibi kullanımı kalmadı sistemi fena kasıyor tavsiye etmem
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.