Güvenlik

Windows 8 ile gelen tehlike!

Windows 8'in bir uygulaması PC'ler için tehlike oluşturuyor.

Windows 8 ile gelen tehlike!

Windows 8'in yayın ön izleme sürümünün kısa bir süre önce piyasaya sürülmesi ile birlikte Windows Defender'ın gelişmiş bir sürümü de bu versiyonla birlikte ortaya çıktı. Yani Windows 8'de, önceden kurulmuş bir virüs koruma programı ile birlikte geliyor. Bu uygulamadan dolayı diğer antivirüs şirketleri, Microsoft'a oldukça kızgın. Ancak bu kızgınlık Microsoft'un Windows'a anti-virüs eklemesinden dolayı kaynaklanmıyor.

1339672402_microsoft-defender.png

McAfee Pazarlama Müdürü Gary Davis'e bu konuyla ilgili açıklamasına göre, OEM PC üreticileri, Windows 8 ile birlikte hangi virüs koruma programını sisteme dahil edeceklerine kendileri karar veriyor. Çünkü çoğu üretici, bir deneme sürümüne bilgisayarlarında yer verdiğinde yazılımı geliştiren şirketten komisyon alırlar. Windows Defender ise her zaman için ikinci bir seçenek konumunda olacak. Cihazlarda birden fazla virüs programı birbiri ile düzgün çalışmadığından Microsoft, kullanıcıların sorun yaşamaması için Windows Defender'ı varsayılan olarak devredışı bırakıyor. Yani Yazılım sistemde kurulu olsa da çalışmıyor.

1339672455_ucretsiz-antivirus.jpg

Bu uygulama ile bir güvenlik açığı oluşmuş oluyor. Anti-virüs programının deneme sürümü bittiğinde yenisini almazsanız, anti-virüs güncellemeleri durduruyor. Microsoft'un Windows 8'de ki ayarına göre Windows Defender, diğer anti-virüs yazılımı 15 gün boyunca güncellenmediği takdirde devreye sokuyor. Kullanıcılar ise, Windows Defender'ın zaten sistemlerini koruduğunu düşüneceği için sistem 15 gün boyunca korunmasız olarak kalacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.