Güvenlik

Yeni bir yerli kripto para geliyor: TC-Coin

Eğer yasal düzenlemeler sağlanırsa Türkiye’nin önde gelen dört grubu Koç, Sabancı, Doğan ve Ata Holding’in TC-Coin isimli yeni bir yerli kripto paraya ortak olabileceği açıklandı.

Yerli Kripto para geliyor: TC-Coin

Dijital dünyanın önemli gelişmelerinden biri olan kripto paralar ekonomi dünyasının gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Merkezi bir otoriteye bağlı olmadıkları için kontrol edilmeleri mümkün olmayan kripto paralar yeni zenginlerin doğmasına yol açarken farklı fırsatlar da sunuyor. Bunlardan biri de Türkiye'den çıkacak gibi görünüyor.

Yeni Şafak gazetesinden Mesude Demirhan'ın haberin göre, TCC Teknoloji Çözümleri Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda girişimci olan Alphan Manas, TC-Coin isimli yeni bir yerli kripto para için çalışmalara başladı. Ortaklık için Koç, Sabancı, Doğan ve Ata Holding’e gittiğini açıklayan Manas, “dört büyük holdinge teklif götürdük. Kanuni düzenleme yapılırsa böyle bir yapının içinde yer almak istediklerini söylediler” dedi.

Konu ile ilgili çalışmalara 6 ay önce başladıklarını belirten Manas, “her grubun perakendeye ve dağıtıma yönelik, şirketleri olduğu için bu grupların birlikte çıkacak bir kripto paranın ortağı olmasının biz doğru olacağını düşündük ve Sabancı, Koç, Doğan ve Ata Holding’e teklif götürdük. Onlar ilk aşamada olumlu karşıladılar fakat kanuni düzenlemenin yapılmasını bekliyorlar. Eğer kanuni düzenleme yapılırsa böyle bir yapının içinde yer almak istediklerini söylediler” dedi.

Nexpara geri adım atmıştı

Manas'ın girişimi bu alandaki ilk çalışma değil. Mart ayı başında NeXpara isimli bir girişim de Türk kripto parası olma iddiası ile yola çıkmıştı. Ancak girişim daha halka arz sürecini tamamlayamadan piyasadan çekilme kararı aldı. Kararla ilgili yapılan açıklamada ''kanuni düzenleme eksiklikleri' gösterilirken toplanan paraların da sahiplerine iade edileceği açıklandı.

Yorumlar
Teknoman
Ata Coin daha iyi olurdu
Cevapla
macepnioglu
Nedense hepsi de masonik şirketler.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.