Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını 3 hafta içinde kapatacak

Dünyanın en büyük mail servisi olarak kabul edilen Gmail'in sahibi Google, kullanılmayan Gmail hesaplarını silme kararı aldı.

Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını 3 hafta içinde kapatacak

Google, aktif olmayan Gmail hesap sahiplerine, kayıtlarını güncellemeleri ya da hesaplarını kaybetme riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda üç haftalık bir uyarı gönderdi. İnternet devi, iki yıldır aktif olmayan milyonlarca Gmail hesabını kaldırmayı planlıyor. Bu hamle, etkilenen hesap sahiplerinin e-postalarını, belgelerini, fotoğraflarını ve videolarını kalıcı olarak kaybetmelerine neden olacak.

Google'ın hareketi, e-posta hizmetine yapılan büyük bir güncellemenin bir parçası. En az iki yıldır kullanılmayan tüm kişisel Gmail hesapları, bu temizlikten etkilenecek. Bu yıl tanıtılan politika, Aralık 2023'te yürürlüğe girecek. Google, tüm Google ürünlerinde Google Hesapları için inaktivite politikasını iki yıla güncellediğini söylüyor. Politika, Google'ın bu tür kullanılmayan kişisel bilgileri pasif hesaplardan ne kadar süreyle saklayabileceğini de sınırlıyor.

Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını 3 hafta içinde kapatacak

Google'ın pasif Google hesaplarını silme hamlesi, güvenlik açısından olumlu etkilere sahip. Aktif Google kullanıcılarını Phishing, hesap ele geçirme ve dolandırıcılık gibi güvenlik tehditlerinden koruması bekleniyor. Pasif Google hesapları, hackerlar tarafından ele geçirilme riski daha yüksek. Etkilenen pasif veya kullanılmayan Gmail hesap sahiplerine, herhangi bir işlem yapılmadan önce çok sayıda bildirim gönderilecek.

Etkilenen hesapların ilişkili kurtarma e-posta adreslerine de bildirimler gönderilecek. Google, etkilenen hesaplara zaten e-posta göndermeye başladı. Hesaplarının silinme riski olan hesap sahipleri, bir e-posta açarak veya göndererek, Google Drive'ı açarak ya da Google Play Store'dan bir uygulama indirerek bunu önleyebilir. Ayrıca, hesaplarına giriş yapmışken basitçe bir Google araması yaparak da bunu engelleyebilirler.

Gmail, büyük bir e-posta platformuna dönüşerek genişlemeye devam ediyor ve her yerde kabul gören bir çekiciliğe sahip. Google, son aktif olduğu tarihten bağımsız olarak, herhangi bir YouTube videosu yayınlamış bir hesabın etkilenmeyeceğini söylüyor.