İnceleme

Huawei Mate 20 Pro kullandık ve inceledik! (Video)

Yeni amiral gemisi Huawei Mate 20 Pro sektöre damgasını vuracak yeni teknolojilerle test merkezimize konuk oldu. İşte telefonla ilgili merak ettiğiniz her şey.

Huawei Mate 20 Pro kullandık ve inceledik! (Video)

Londra'da 16 Ekim'de düzenlenen bir etkinlikle tanıtılan ve bizim de yerinde takip edip inceleme imkanı bulduğumuz Huawei Mate 20 Pro, firmanın teknolojide geldiği son noktayı gösteriyor. Zaten iyi olan (ki Mate 7 kullanmış biri olarak bunu söylüyorum) Mate ailesi Mate 20 Pro ile artık zirveye oturdu.

Huawei Mate 20 Pro kullandık ve inceledik!

Öncelikle şunu söylemek isterim: Telefon radikal değişikliklerle geliyor: Samsung tarafından uzun yıllardır tercih edilen sonsuz ekran tasarımı artık Mate 20 Pro'da kullanılıyor. Bu sonsuz ekranın parlaklığı ve görüntüsü harika. 6.39 inçlik OLED ekran gerçekten çok güzel görüntü aktarıyor. Benim kişisel olarak sonsuz ekran tasarımını sevmiyor olmamı bir kenara bırakacak olursak telefonun ekranı gayet başarılı. Sonsuz ekran tasarımı ile genleri değişen Mate 20 Pro'da haliyle SIM kart yuvası da yan yüzden alt yüze geçmiş.

Çentikli bir telefon olan Mate 20 Pro'nun ön yüzünde kamera ile beraber birçok algılayıcı yer alıyor. Bu algılayıcılar firmanın 3D Face Unlock adını verdiği üç boyutlu yüz algılama özelliği için kullanılıyor. Bu özellik çok başarılı bir şekilde çalışıyor ve karanlık ya da az ışıklı ortamlarda bile yüzünüzü tanıyabiliyor.

Huawei Mate 20 Pro donanım özellikleri

Telefon Huawei'nin sekiz çekirdekli Kirin 980 işlemci (2xA76 @2.6GHz + 2xA76 @1.92GHz +4xA55 @1.8GHz) ile donatılmış. Markanın en yeni işlemcisi olan Kirin 980, ilk kez Mate 20 Pro ile karşımıza çıkıyor.

Öte yandan bu işlemciye Mali-G76 MP10 GPU, 6GB RAM ve 128GB depolama eşlik ediyor. Donanım özellikleri anlamında üst düzey bir telefon olan Mate 20 Pro, aşağıdaki ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi testlerde çok yüksek puanlar aldı. Kullanım deneyimimiz sırasında da benzer sonuçları biz de aldık. En üst düzey oyunlarda bile takılmayan bir performans sunan Mate 20 Pro, donanım gücünün hakkını fazlasıyla veriyor.

Kullanım deneyimi açısından sorunsuz bir telefon olan Mate 20 Pro, Android 9.0 Pie işletim sistemi (ki şu an kullanımda olan en son işletim sistemi) ve EMUI 9.0 arayüzü ile sorunsuz bir kullanım sunuyor. Yeni bazı özelliklerle gelen Android 9.0 Pie, kullanıcı dostu arayüzü ve yardımcı bazı uygulamalarıyla dikkat çekiyor. İşletim sisteminin özelliklerini başarılı şekilde destekleyen EMUI 9.0 arayüzü de kullanım zevkini artıran bir diğer detay.

Huawei Mate 20 Pro ile çekilmiş örnek bir fotoğraf

Muhteşem kameralar

Telefonun en önemli özelliği üçlü ana kamera modülü. Burada 40 Megapiksel ana, 8 Megapiksel telefoto ve 20 Megapiksel Ultra geniş açı olmak üzere 3 farklı kamera var. Kamera mödülleri dikdörtgen şeklinde dizilmiş ve her bir kamera dikdörtgenin bir köşesine konulmuş. Açıkta kalan son köşeye ise LED lamba yerleştirilmiş. İlk bakışta 4 kamera gibi algılanan bu tasarım telefona farklı bir hava katıyor.

Kameraların tamamında (ön kamera da dahil olmak üzere) Leica objektifleri kullanılıyor. Leica objektif konusunda haklı üne sahip bir firma olduğu için görüntü kalitesine önemli anlamda katkı sağlıyor.

Daha önce incelediğimiz Huawei P20 Pro'da da 3 kamera vardı. Ancak onların dizilimi çizgi şeklinde idi ve o telefonda geniş açı yerine siyah beyaz bir kamera modülü vardı.

Mate 20 Pro'da siyah beyaz kamera yerine geniş açının kullanılması bazı yönlerden avantaj sağlarken bazı yönlerden dezavantaj getirmiş. Avantaj zira çok geniş bir açıyla (ki objektifin odak uzaklığı 17 mm) çekim yapabiliyorsunuz. Dezavantaj zira siyah beyaz kamera P20'ye alan derinliği ve tonlamalar konusunda ciddi bir fayda sağlıyordu.

Kameranın verdiği sonuçlar çok başarılı. Gelişmiş bir algoritma kullanan Mate 20 Pro fotoğraf çekimlerinde muhteşem sonuçlar veriyor. Bu sonuçları yazının içinde farklı şekillerde görebileceğiniz gibi ilgili yerlere koyacağımız galeri linki ile siz de göz atabilirsiniz. Öte yandan çözünürlüğün 40 Megapiksel olması (aynen P20'de olduğu gibi) geniş bir alanı fotoğraflayıp sonra bu alandan kadraj aldığınızda bile elinizde yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf kalması anlamına geliyor. Yani detay anlamında yüksek çözünürlük sunan bir cep telefonu kamerasına sahip telefonumuz.

2.5 cm gibi çok kısa mesafeden fotoğraf çekebilen Mate 20 Pro bu anlamda adeta makro objektif takılı bir fotoğraf makinesi gibi hareket ediyor. Ayrıca 3X optik, 5X dijital zoom ciddi anlamda fayda sağlıyor. Fakat bu geniş açı ile zoom konusunda küçük bir detay var: Bu modları sadece 10 Megapiksel çözünürlükte kullanabiliyorsunuz. Yani 40 Megapiksel çekim yaptığınızda geniş açı ya da zoom giremiyorsunuz.

Telefonun ön kamerası da iyi sonuçlar veriyor. Çözünürlük olarak 24 Megapiksel sunan kamera da gayet başarılı.

Video tarafında ise ana kameralar 4K 30 fps, ön kamera ise Full HD 30 fps imkanı sunuyor. Huawei fotoğraf konusunda iddialı olsa da bence video konusunu biraz daha geliştirmeli. Sonuçlar kötü değil ama bir amiral gemisinin video kalitesi biraz daha iyi olmalı.

40 Megapiksel f/1.8 + 8 Megapiksel f/2.4 OIS telephoto (80mm) + 20 Megapiksel f/2.2 ultra-geniş açı (17mm); , Leica objektif, 5X optik zoom
4K 30 fps video kayıt, 720@960fps ağır çekim (ana kamera)
24 Megapiksel ön kamera, f/2.0 Leica objektif, Portre Modu.

Huawei Mate 20 Pro ile çekilmiş örnek bir fotoğraf

 

Huawei Mate 20 Pro video inceleme

Huawei Mate 20 Pro'nun özellikliklerini anlattığımız videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz:


Ekrandan parmak izi okuma


Telefonun bir diğer önemli özelliği ise ekrandan parmak izi okuma teknolojisi. Huawei'nin bu teknolojiyi kullanan ilk telefonu Mate 20 Pro'da ekrandan parmak izi okuma fena çalışmıyor. Ancak fiziksel bir parmak izi okuyucuya göre biraz yavaş olan bu sistemin çalışması için yarım saniyeye yakın bir süre gerekiyor. Ayrıca ekran ıslakken ya da ekranda koruma filmi varsa teknoloji biraz zor çalışıyor.

Ancak her türlü dezavantajına rağmen bu teknolojinin çok 'havalı' olduğunu söyleyebilirim. Huawei bu teknolojiyi kullanan ilk marka olmasa da Mate 20 Pro'nun şıklığına bu teknolojinin önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum.

Nano Memory bellek kartı


Huawei Mate 20 ailesi ile beraber nedense bugüne kadar hiçbir üreticinin akıl edemediği Nano Memory bellek kartını da hayata geçirdi. Şimdilik sadece Mate 20 modellerinde kullanılan bu bellek kartı türü temelde SIM kart büyüklüğünde bir bellek kartı. Standart microSD kartlardan küçük olan bu kartlar sayesinde SIM kart yuvaları daha da küçülüyor.

Akıllıca bir hareket ancak şimdilik sadece bu modellerde kullanılıyor olması biraz handikap bir durum. Umarım önümüzdeki dönem sektörde kabul gören bir bellek kartı türü olur.

40 Watt hızlı şarj

Telefonla beraber verilen ve kutusundan çıkan USB Type-C bağlantı kablosu ve adaptörle beraber (ki adaptör biraz iri) 40 Watt şarj desteği de geliyor. Bu sayede telefon sıfırdan yüzde yüz doluma 54 dakikada ulaşabiliyor. Bu adaptörle yaptığımız testlerde aşağıdaki sonuçları aldık. Ayrıca konuyla ilgili bir de video hazırladık. Onu da izleyebilirsiniz:

15 Watt Kablosuz Şarj ve Reverse Wireless Charging

Telefon yine yüksek hızlı kablosuz şarj özelliğini destekliyor. Bir diğer ilginç bir özellik ise Reverse Wireless Charging. Yani telefon aynı zamanda kablosuz şarj cihazı gibi davranıyor ve bu teknolojiyle uyumlu bir telefon varsa onu da şarj edebiliyor. Tabi bu işlemin Mate 20 'nin pilini tükettiğini sanırım söylemeye gerek yok. İlginç ve bugüne kadar telefonlarda görülmeyen bir özellik. Acil durumlarda işe yarayacak bir teknoloji.

Huawei Mate 20 Pro ile çekilmiş örnek bir fotoğraf

USB Type-C girişi

Telefonda (benim kişisel olarak pek sevmediğim) USB Type-C girişi yer alıyor. Sevmememin sebebi ise kulaklık için de bu girişin kullanılıyor olması. Her ne kadar kutusundan bir dönüştürücü çıkıyor olsa da USB Type-C'ye ek olarak bir de 3.5 mm kulaklık girişini tercih ederim. Ancak bu biraz kişisel bir yorum. Yoksa kullanım ile ilgili bir sıkıntı yok.


Huawei Mate 20 Pro teknik özellikleri

 • 6.39 inç HDR OLED, 1440 x 3120 piksel çözünürlüklü (539ppi);
 • Çentikli tasarım
 • Sekiz çekirdekli Kirin 980 işlemci (2xA76 @2.6GHz + 2xA76 @1.92GHz +4xA55 @1.8GHz),
 • Mali-G76 MP10 GPU
 • 6 GB RAM, 128 GB depolama
 • Nano Memory bellek kartı yuvası
 • Android 9 Pie işletim sistemi
 • EMUI 9
 • 40 Megapiksel f/1.8 + 8 Megapiksel f/2.4 OIS telephoto (80mm) + 20 Megapiksel f/2.2 ultra-geniş açı (17mm); , Leica objektif, 5X optik zoom
 • 4K 30 fps video kayıt, 720@960fps ağır çekim (ana kamera)
 • 24 Megapiksel ön kamera, f/2.0 Leica objektif, Portre Modu.
 • Full HD 30 fps video kayıt (Ön kamera)
 • 4,200mAh; Super Charge 40W; 15W kablosuz şarj, Reverse Wireless Charging
 • Ekrana gömülü parmak izi teknolojisi
 • 3D Face Unlock
 • Dual SIM, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5 + LE, NFC, USB Type-C
 • IR blaster, stereo speakers

 

Huawei Mate 20 Pro Türkiye fiyatı 

Telefon Türkiye pazarına 8.499 TL fiyat etiketi ile girdi. Benzer modellere baktığımızda fiyat biraz yüksek kalıyor (mesela Samsung Galaxy Note 9). iPhone modellerine göre uygun bir fiyatı olan telefon diğer Android'lere göre biraz pahalı. Ancak bu lansman fiyatı olduğundan önümüzdeki günlerde fiyatın biraz düşmesini bekleyebiliriz. 

Sonuç olarak Huawei Mate 20 Pro sektör standartlarını belirleyen bir model olmuş. Kamerası ve sunduğu bazı ek özellikler telefonu özel bir yere taşıyor. Özellikle kamerasını çok beğendiğim telefon bizden olumlu puanlar aldı. 

Yorumlar
samsungcu
çin malından uzak durun ekran hemen kırılıuor 5000 tl veren arkadaşım pişman ayrıca çentik iğrenç bir tasarım anlayışı samsung ve sony ye helal olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.