İnceleme

Ultrasone Signature DXP inceleme

Ultrasone firmasının yeni gözdesi Signature DXP kulaklık modelini inceledik. Bass tutkunları için en iyi seçenek olan Ultrasone Signature DXP, bakalım neler sunuyor?

Bass tutkunları için Ultrasone Signature DXP'yi inceledik!

Almanya menşeli Ultrasone firması, bugüne kadar üretmiş olduğu üst seviye kulaklıklar ile dikkat çekmişti. Özellikle DJ'ler için özel geliştirdiği Signature serisi büyük ilgi görmüştü. Ultrasone, Signature serisine geçtiğimiz haftalarda DXP ismini taşıyan yeni bir üye ekledi. Biz de Ultrasone Signature DXP ismindeki çiçeği burnunda yeni kulaklığı siz değerli takipçilerimiz için masaya yatırıyoruz.

Ultrasone Signature DXP inceleme

Ultrasone Signature DXP'nin incelemesine, teknik özelliklerinden bahsederek giriş yapalım. Kapalı yapıdaki Signature DXP, 50 mm büyüklüğünde Mylar dinamik sürücüler ile geliyor. 32 empedans değeri ile mobil cihazların bile kolayca sürebildiği Signature DXP, 5 - 30.000 Hz arasındaki frekansları destekliyor. 

Ses basıncı olarak 115 db gibi yüksek bir değere sahip olan kulaklığımız, firmanın geliştirmiş olduğu S-Logic Plus ve ULE teknolojisine sahip. Peki, S-Logic Plus ve ULE ses konusunda neler sunuyor?

Ultrasone Signature DXP inceleme - Resim : 1

S-Logic Plus, S-Logic Natural Surround System'in en son geliştirilmiş hali. S-Logic Natural Surround System teknolojisindeki ilerlemeler güçlü S-Logic sound'unu PRO serisi kulaklıklardan alıp HI-FI ve DJ serisi kulaklılara uygulanmasını sağlıyor. Bu ileri teknoloji mikro-akustik güçlendirmeli son derece hassas sönümleme kullanarak sürücü, buffer-board ve spatial elemanların birbiri ile optimum şekilde uyum içinde çalışmasını sağlıyor. Akustik olarak yeniden tasarlanmış olan bu kulaklıklar ve ince tonal ayarları sonuç olarak maximum doğal sound ve insan sesleri ile enstrüman seslerinin çok daha canlı algılanmasını sağlıyor.

ULE ise Ultrasone tarafından geliştirilmiş olup, radyasyonu %98 oranında azaltan özel bir MU metal kalkan teknolojisini müzik severlere sunuyor.

Ultrasone Signature DXP ses konusunda neler sunuyor?

Teknik özellikleri verdikten sonra gelelim kulaklığın ses karakterine ve yaşattığı müzik deneyimine. Ultrasone Signature DXP, özellikle alt frekanslarda farkını ortaya koyuyor. Signature Studio modeline göre daha güçlü ve tok basslara sahip olan DXP, üst frekanslarda ise karanlık yapısından uzaklaşık berrak bir deneyim sunuyor.

Ultrasone Signature DXP inceleme - Resim : 2

Daha önce onlarca Basshead kulaklık denemiştim. Ancak bu tip kulaklıklar, mid'leri boğarak ses berraklığını ikinci plana itiyordu. Signature DXP, mid ve tiz dengesini koruduğu için bu zamana kadar dinlediğim en iyi basslara sahip olan kulaklık diyebilirim.

EDM, Dubstep ve Dans türlerinde sunduğu ses deneyimi ile fark yaratan kulaklığımız, Rock ve klasik müziklerde de basslara boğmayıp temiz bir müzik deneyimi yaşatıyor.

Signature DXP'nin Equalizer tepkisi de olukça başarılı. Yaptığınız her ince ayarı duyabiliyorsunuz. Ancak üst seviye bir kulaklık olduğu için yüksek çözünürlüklü müzik dinlemenizde fayda var.

DXP'yi herkesin deneyimleyebileceği platformlar olan Tidal ve Apple Music'te test ettim. Her iki platformda da başarılı performans sunan kulaklığımız, Spotify'a geçtiğimde hayal kırıklığı yarattı. 

Spotify her ne kadar 320kbps çözünürlüğünde müzik sunduğu iddia etse de; çözünürlük açısından Apple Music ve Tidal'ın gerisinde olduğu, DXP sayesinde ortaya çıktı. Spotify'a geçtiğimde alt frekanslardaki detayın yok olduğunu söyleyebilirim.

Signature DXP'i genel olarak değerlendirecek olursak, kaliteli malzeme kalitesi, oldukça sağlam taşıma çantası ve sunduğu Hi-Fi kalitesindeki ses deneyimi ile en iyi 5 kulaklık listeme girdi diyebilirim. Özellikle alt frekans ve mid'lerde yaşattığı deneyim, kulaklığın fiyatını fazlasıyla hakketiğinin kanıtı.

Ultrasone Signature DXP inceleme - Resim : 3

Ultrasone Signature DXP hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.