İnternet

30 Mayıs Doodle'ı Peter Carl Fabergé için oldu

Google'ın bugüne özel Doodle'ı bu seferde dünyaca ünlü mücevher tasarımcısı Peter Carl Fabergé için oldu.

30 Mayıs Doodle'ı Peter Carl Fabergé için oldu

Peter Carl Fabergé 24 Eylül 1920 yılında yaşamını yitirdi ve Dünya'ya bıraktığı en büyük miras Faberge yumurtaları olarak gösteriliyor. Tasarımlarında işçiliğe büyük önem veren Peter Carl Faberge mücevher sektöründe bu mantığı ile zirvede yer etti.  Peter Carl Fabergé'nin göz kamaştıran tasarımları hala çok özel müzelerde ve koleksiyonlarda sergileniyor. Peter Carl Faberge'nin eserleri dünyanın önde gelen sanat uzmanları tarafından hala şaheser olarak görülüyor.


1338324878_faberge12-hp.jpgPeter Carl Fabergé Kimdir?

30 Mayıs 1846 doğumlu olan Peter Carl Fabergé asıl adıyla Carl Gustavovich Fabergé, St. Petersburg doğumlu Rus mücevher tasarımcısıdır. Peter Carl Fabergé, Batı dekoratif sanatlarının en büyük kuyumcularından ve tasarımcılarından biri olarak gösterilir.

1338325031_karlpeterfaberge.jpg

Bilinen en ünlü eserlerinin başında meşhur Faberge Yumurtaları gelmektedir.

Genç Faberge eğitimine 1860 yılında St. Petersburg'ta bir Alman okulu olan St. Anne's Gymnasiumunda başladı. Carl eğitim gezisine çıktıktan sonra, 1864′te St. Petersburg'a döndü ve babasının yanında işe başladı.

Peter Carl Fabergé 24 Eylül 1920 yılında 74 yaşında yaşamını yitirdi.

Peter Carl Fabergé'nin 1900 yılında ki çalışmaları Rusya'yı temsilen Paris'te ki 1900 Dünya Fuarında sergilenmiştir.

Peter Carl Fabergé Fransız ödülleri arasında en prestijlisi sayılan Legion of Honour yani Şövalye ünvanı ile onurlandırıldı.

Peter Carl Fabergé Yumurtaları Nedir?

İlk olarak 1842 yılında St. Petersburg'ta Gustav Faberge tarafından yapılan ve ilerleyen yıllarda oğlu Peter Carl Fabergé tarafından geliştirilen değerli mücevherlerdir.

Faberge Yumurtaları Peter Carl Fabergé'nin en önemli ve ünlü eserlerinin başında yer almaktadır. Bu değerli yumurtalar Rus Çarı III. Aleksandre'nin eşi Marie Feodorovna'ya Paskalya hediyesi olarak sunmak istediği ve Peter Carl Fabergé'ye sipariş ettiği toplamda 53 adet olduğu bilinen yumurtalardır.

Günümüzde 45 adet yumurtanın nerede olduğu ve şekilleri bilinmektedir. Bu yumurtaların çoğu Amerika koleksiyonlarında bulunmaktadır, Rusya'da imal edilmiş olmalarına rağmen çok küçük bir kısmı Kremlin Sarayı'nda bulunmaktadır. Yumurtalardan 8 tanesinin nerede olduğu bilinmemektedir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.