ABD vize başvurusunda sosyal medya geçmişini inceleyecek!

ABD, vize başvurularında kişilerin beş yıllık sosyal medya geçmişini inceleyeceğini açıkladı.

ABD vize başvurusunda sosyal medya geçmişini inceleyecek!

Vize konusunda son dönemde aldığı karar ile gündeme gelen Amerika bugün oldukça ses getirecek bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye vize başvurusu yapacak kişilerin beş yıllık sosyal medya hesaplarına bakılacağını açıkladı.

CNN'de yer alan habere böre; bakanlık hem seyahat hem de göç vizeleri için yapılan başvurularda, kişilerin analizini yapmak adına sosyal medya paylaşımlarını inceleyecek. Eğer sosyal medyada terör veya ABD karşıtı bir paylaşımı olan kişilerin vize başvurularının red edileceği söyleniyor.

Sosyal medya hesaplarının yanında e-posta hesap adresi ve kullanılan telefon numarasını da ABD'ye sunmak, vize almak için gerekli olacak. Vize konusunda sıkı bir inceleme yapacağını söyleyen ABD, bu hamlesi ile ülkesindeki vatandaşları korumayı hedeflediğini belirtiyor.

ABD vize başvurusunda sosyal medya geçmişini inceleyecek! - Resim : 1

Elini kolunu sallayarak ABD'ye girmek artık terörist yandaşları için pek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Sosyal medyanın kişilik analizi yaptığını göz önünde bulundurursak, bu yöntemi tüm ülkelerin uygulamasının güvenlik için mantıklı bir seçim olacağını düşünüyoruz.