İnternet

Açık Wifi alanlarında güvenlik için ipuçları

Güven içinde bağlanın

Açık Wifi alanlarında güvenlik için ipuçları

Bankanız bir gün arayıp hesabınızdan 750$ çekildiğini haber verebilir. Hemen kredi kartınızı iptal ettirmekle ve yenisini istemek gibi işlemlerle uğraşırsınız. Ancak ne zaman kredi kartınızı kontrol etseni kart hala oradadır. Gittiğiniz yerlerdeki kasiyerlerden şüphelenirsiniz ancak bulamazsınız. İşte bu tür durumların en yaygın nedenlerinden biri açık alanlarda Wifi hizmeti veren yerlerde yapılan online alışverişlerden gelir. İşte size böyle durumlardan kaçınmak için ipuçları

1. Paylaşımınızı kapatın

Bilgisayarınızdan, müzik kütüphanenizi ya da dosyalarınızı paylaşıyor olabilirsiniz. Hatta diğer kullanıcılara uzaktan erişim hakkı vermiş olabilirsiniz. Bu tür paylaşımları toplu Wi-Fi alanlarında kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

1360228608_ic230293.gif


2. VPN edinin

VPN edinmek tarayıcınız için en güvenli yollardan biridir. Ücretsiz ve ücretli servisleri bulunan VPN hizmetlerini denemenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin VPN hizmetlerinden biri olan Private Internet Access kullanıcılarına bu hizmeti ayda 6.95$'dan sunmaktadır.

1360228631_public-wifi.jpg


3. Wi-Fi noktalarına otomatik olarak bağlanmayın

Akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin Wi-Fi noktalarına otomatik olarak bağlanma seçeneği işaretli olabilir. Genellikle telefonlarda bu ayar default olarak bulunur. Bunu değiştirmeniz güvenliğiniz açısından iyi olacaktır.

1360228646_internet-security.jpg4. SSL kullanın

Bazı karmaşık websiteleri içeriği text e çevirirken bağlantınızın hacklenmesini kolaylaştırır. Bir çok site veri aktarımında SSL kullanmaktadır, fakat sitenin bunu kullanıp kullanmadığından emin olamazsınız. Bu nedenle en güvenli yol her sitede SSL kullanmanızı sağlayacak bir hizmet kullanmaktır.

1360228812_ssl.jpg


5. Antivirüsünüzü açık tutun

Antivirüs ve Firewall yazılımları da bu konuda üzerlerine düşen görevleri yapacaklar. Temel anlamda virüsleri korumada anti virüslerin payını unutmamak gerekiyor.

1360228825_onlinevirus.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.