İnternet

Adil kullanım kotası kalkıyor!

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, adil kullanım kotası hakkında beklenen açıklamayı yaptı. İşte detaylar!

Adil kullanım kotası kalkıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, internet kullanımında uygulanan adil kullanım kotası ile ilgili olarak, "2019 yılında kaldırılacak" dedi. Peki Adil kullanım kotası bizi nasıl etkilemektedir? Neden kaldırılması gerekiyor?

Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünüdür. 

Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır.

Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB'lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps'a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

İnternet kullanıcılarına müjde!

Adil kullanım kotasının en önemli sebebi eşit ücretler ödeyen kullanıcılar arasında eşitliğin sağlanmak istenmesidir. AKK ile aynı bandı kullanan tüketicilerin birbirlerinin hakkına girmesine engel olunmuş olunur.

Böylece kotayı aşmayan kullanıcılar mevcut hızlarında internet kullanmaya devam edebilirler. Adil kullanım kotası olmayan internet paketlerinin ise fiyatlarının AKK'li paketlere oranla çok daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Bu fiyat farkı kota sınırı tamamen kalktığında da yansıtılacak mı bilmiyoruz. Bakalım gelecek sene bizleri ne gibi sürprizler bekliyor olacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Koray
Aptal yerine konulmadığımız zaman rahat edemiyoruz. Türkiye'den başka ahmaklığın prim yaptığı başka bir ülke daha var mı?
Cevapla
Yorumcu
Gece 8 saat sınırsız kota yeter 250 gb kotam var bitmiyor kardeş.
Cevapla
yakup
2019 da adil kullanım kotası kalksa bile yeni sistem kotası geliyor demek amaç vatandaşı sömürmek yurtdışnda böyle bişey yok ödediğin kadar hizmet alırsın hatta elektrikler kesildiğinde 24 saat içinde düzelmesse sorun dava açma hakkın var türkiyede böyle bişii bile yok zaten en pahalı interneti kullanıyoz ve aksine internette problem olduğunda bile ardığımızda arıza bildirime bile gelmiyorlar
Cevapla
Doktor Z
Nasıl bir ülke bu türkiye internet altın gibi pahalı adil kotaymış ben yaşadığım ülkede sınırsız 100mb hızında internet kullanıyorum hepsi 30 TL mobil telefonumda 28gb 750 dk görüşme hepsi 45 TL bu Türkiye'de ki hizmet anlayışı milleti sömürmek üzerine kurulmuş
Cevapla
Cem
Fiyatlara yansıtacaklar dünyanın en pahalı internetini kullanan zavallılar ünvanımızı kimseye kaptırmayacağız
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.