Mobil

Apple Türkiye'den uygulamalara şok zam!

Teknoloji devi, Apple Store Türkiye'de satılan uygulamalara fahiş oranda zam yaptı. Yeni fiyatlar cep yakacak.

Apple Türkiye'den uygulamalara şok zam!

Son aylarda sürekli zam haberleriyle ismini duyuran Apple Türkiye, şimdi de uygulama fiyatlarına zam yaptı. Şirketin CEO'sunun bile 'Türkiye'de işler iyi gitmiyor' açıklamasını yapmasına neden olan zamlardan biri de uygulamalara geldi.

Apple Türkiye şimdi de uygulamalara zam yaptı

Yapılan yeni zamla beraber Türkiye'den satın alınan uygulamaların fiyat ortalaması 20 TL'ye yükseldi. Bu son dakika zammı epey sürpriz oldu. Çünkü kısa süre önce yeni iPad Pro ve MacBook Air modellerini tanıtan marka ürünlerinde indirim de yapmıştı. Bu indirim sonrası gelen zam Apple hayranlarını üzdü.

Gelen zamla beraber normalde 29.99 TL’ye satılan Minecraft, artık 49.99 TL’den satılmaya başlandı. Düşük fiyatlı uygulamalarda ise yapılan zam daha da fahiş. Normalde 0.59 TL’ye satılan oyun ve uygulamaların hemen hemen tamamı yaklaşık 4 kat zamlanarak 1.99 TL’ye yükseldi.

Apple Türkiye'den uygulamalara şok zam! - Resim : 1

Yapılan zam şimdilik sadece uygulama ve oyun satın alımlarında geçerli. Uygulama içi satın alımlarda ise henüz bir değişiklik olmadı. Ancak önümüzdeki dönemde uygulama içi satın alımlara da benzer bir zammın gelmesi bekleniyor.

Tim Cook da mutlu değil

Türkiye gibig gelişmekte olan ülkelerde ürünlerini satamadıklarından şikayetçi olan Apple CEO'su Tim Cook, geçtiğimiz bu konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunmuştu. Tim Cook'un bu üzüntüsünün ülkemizi düşünmekten ziyade şirketin gelirlerini artırmada zorlanmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Siz de bu konudaki fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar
Geçiyordum uğradım
Android sistemi gelişmesini tamamladı iphone lardan fazlası var eksiği yok gerek kamera gerek ekran ve gerekse işlemci olarak atık iphonelar geride kalıyor.iphone tercih etmek için bir sebebşmiz kalmıyor.
Cevapla
Taner
Ticaret bakanı torpilli işe girdi onun için yaptırım nedir bilmiyor çocuk
Cevapla
Burak Elmacı
Kesinlikle katılıyorum; bu üzüntü ve endişe açıklamaları ülkemizi düşündüğü için değil şirket karının ve satışlarının düşmesinden dolayı.Zaten ülkemizi düşünerek hareket etseydi ilk etaptaki zammı yapmaz hatta ona göre bir fiyat politikası izleyerek fiyatlarda düşüş yapabilirdi tabii ki bu kadar kendi ürünlerine güven duyan ve "alırsanız alın , almazsanız da almayın " felsefesi ile tüketiciyi umursamayan bir şirketten de farklı bir yaklaşım beklenemezdi.Şunu da belirtmeliyim ki Apple ürünleri gerçekten iyi ürünler ama bu fiyatlar mevcut olduğu sürece yeni ürünleri almak pek mümkün değil.
Cevapla
Xyz
Paralı hiç bir uygulama almıyorum. Bundan sonra almayı zaten düşünmem. Apple fırsatçı bir firma. Dövizin düştüğü bir dönemde bunu yapması bunun ispatı. Bu uygulamayı başka bir ülkede gerekçesiz yapamıyor. Ticaret Bakanımıza ihbarımdır. Apple Türkiye de haksız bir şekilde fiyat artışı yapılıyor. Türk ekonomisine karşı bir tavırdır bu karar.
Cevapla
Yusuf
İyide buna birşey yapamazlar ki kendi sistemi kendi şirketi kendi fiyatları
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.