İnternet

Adınıza kayıtlı kaç hat var?

Cep telefonları kullanıcıları artık adlarına kayıtlı kaç hat olduğunu öğrenebilecekler. BTK'nın bu yöndeki çalışmaları Mayıs ayında tamamlanacak.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ), internet sitesinden yayınladığı 2012 takviminde en çok dikkat çeken çalışması "kayıtlı hat sayısını öğrenebilme" imkanı oldu. Üstelik çokta uğraşmanıza gerek kalmadan internet üzerinden sorgulama yapabileceksiniz.

Güvenlik teşkilatlarının ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın ( TİB ) talep ettiği hatlara ilişkin bilgilerde, hattın gerçek sahibinde karışıklıklar olabiliyordu. Bu konuda yapılacak iyileştirmeler sayesinde suçlar ile mücadele kapsamında, güvenlik teşkilatlarının eli daha da güçlenecek ve zafiyet ortadan kalkacak.

Bir diğer gereklilik ise vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi. Kişilerin bilgisi dışında yasadışı olarak açılan hatların önüne geçmede büyük rol oynayacak. Kişiler, internet üzerinden yapacakları sorgulama sayesinde durum hakkında net bilgi elde edebilecek ve kendi adlarına ait olan hatları listeleyebilecekler.

Yapılacak çalışmayla birlikte, daha da netleşecek abone sayıları ile sektörün durumu ve operatörler arasındaki rekabet de açık bir şekilde kamuoyu ile paylaşılabilecek.

1326212971_btik.jpg

BTK'nın paylaştığı plana göre çalışmanın Mayıs 2012'ye kadar bitirilmesi öngörülüyor.

Halen kurumun başkanlığını sürdüren Tayfun Acarer, yaptığı açıklamada "2012 İş Planı'nda yer alan internet üzerinden kayıtlı hat sayısının öğrenilmesi ve diğer faaliyetler ile tüketici menfaatlerinin gözetilmesi hedefine ulaşılmasına katkı sağlanacaktır." dedi.

Çalışmayla ilgili olarak Turkcell ve Vodafone sessiz kalırken Avea yetkilileri "Şirketimizce, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 2012 Yılı İş Planında yer alan ve kişilerin internet vasıtasıyla üzerlerine kayıtlı hat sayısını öğrenebilme imkânının sağlanmasına yönelik uygulamaya ilişkin gerekli çalışmalar BTK ile koordinasyon halinde sürdürülmektedir." diyerek detek verdiklerini belirttiler.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.