İnternet

Alan adlarındaki sınırlamalar kalkacak

Alan adları kurumu ICANN bu sektördeki son yılların en ciddi değişimine onay verdi


Alan adları kurumu ICANN bu sektördeki son yılların en ciddi değişimine onay verdi. Alan adı sınırlamalarının birçoğunu kaldırdı. 

Alan adları alımında büyük artış yaşanacağını kaydeden ICANN bu değişikliğe göre .com .net .org .info alan adları yerine herhangi bir dildeki herhangi bir kelimenin getirilebileceğini belirtti. 

Bu konudaki başvuruları gelecek yıldan itibaren kabul etmeye başlayacak. Bu değişikliğe ilgi göstereceklerin büyük şirketler , devlet yönetimleri olması bekleniyor.

ICANN başkanı "Rod Beckstorm" alan adları konusunda sınırsız bir kapı açtıklarını belirtti. Bunun sonucunu hep birlikte yaşayıp göreceklerini söyledi. ICANN'ın onay vereceği uzantılar örneğin '.turkiye '   '.youtube'   '.google' gibi alan adları olabilecek. 

Şu anki durumda .us .tr. uk gibi 250 üklenin uzantısına izin veriliyor.

Gelecek yıl kabul edilecek başvuruların ücreti ise 185 bin dolar olarak belirlendi. Sadece bu parayo ödeyebiğlmek yetmiyor, bu konuda mantıklı gerekçeler sunmaları da isteniyor.  

ICANN yönetimi büyük şirketlerin sanalda görünürlüklerini arttırmak için bu ücreti kabul etmelerini beklediklerini söyledi. ICANN'ın bu kararı son 26 yıldan beri gerçekleşen en büyük değişiklik olarak görülüyor.

Bu uzantılar için başvurular ise 12 Ocak 2012'de başlayacak.  
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.