İnternet

Alt üst soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet üzerinden alt üst soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz.


E-Devlet, dün alt üst soy bilgisi sorgulama özelliğini kullanıma sunmuştu. Alt üst soy bilgisi sorgulama özelliğinin sunulmasının ardından Türkiye.gov.tr yoğun ilgiden dolayı çökmüştü.

Bugün yavaş yavaş kullanıma açılan E-Devlet üzerinden alt üst soy bilgisini nasıl sorgulayacağınızı anlatıyoruz. Alt üst soy bilgisi sorgulama işlemine geçmeden önce E-Devlet şifrenizin olması gerektiğini belirtelim.

Alt üst soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

1. Adım: PTT'den E-Devlet şifrenizi alın.

2. Adım: Alt üst soy bilgisi sorgulama sayfasını web tarayıcısından açın. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

3. Adım: E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.

4. Adım: Sisteme giriş yaptıktan sonra soyağacınız otomatik olarak yüklenecektir.

Sistemde hala yoğunluk olduğu için "Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır." uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. İlerleyen saatlerde soyağacı sorgulamayı denemek daha sağlıklı olacaktır.

Soyağacı nedir?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi "Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler." hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Yorumlar
nesrin
en yakın ilçe nüfus müdürlüğüne gidiniz yazıyor hiçbir bilgi görüntülenemiyor...
Cevapla
Soy ağacı
e devlet uygulamasini direkt açtığınız zaman soy bilgisine ulasilamiyor, www.turkiye.gov.tr linki üzerinden gittiginizde ulaşılabiliyor.
Cevapla
Zehra küçük
Soy bilgileri ögraenmek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.