İnternet

Trump'ın Amazon takıntısı 31 milyar dolar kaybettirdi

ABD Başkanı Trump'ın vergi ve rekabet yasaları kapsamında ABDli e-ticaret devi Amazon'un peşine düştüğü iddiaları şirketin değerinin 31 milyar dolar düşmesine neden oldu.

Amazon'a Trump darbesi

İddianın ardından, şirketin hisseleri Salı günü sert düşüş gösterirken, firmanın piyasa değerinde 31 milyar dolarlık düşüş oldu. Öte yandan Beyaz Saray, Trump'ın Amerikalı teknoloji devi Amazon'u hedef alan regülasyonlar getireceğine yönelik iddiaları yalanladı.

ABD'li yayın kuruluşu Axios'un haberine göre, Amazon'un ülkede küçük ve orta ölçekli işletmelerle perakende firmalarını piyasanın dışına itmesi konusunda Trump'ın "endişeli" olduğu iddia edilirken, Amazon'un vergi faaliyetleri ve posta hizmetleri konusunda da araştırılması gerektiğini söylediği belirtildi.

Her ne kadar iddialar Beyaz Saray tarafından yalanlanmış olsa da ABD Başkanı Trump, Ağustos ayında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Amazon, vergi ödeyen perakendecilere büyük zarar veriyor. ABD genelinde şehirler ve eyaletler zarar görüyor. İstihdam kayboluyor" ifadesini kullanmıştı. ABD Yüksek Mahkemesi ise Ocak ayında, internetten ticaret yapan şirketlerden daha fazla vergi alınması konusunu incelemeye başlayacağını duyurmuştu. Konuyla ilgili olarak Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın brifinginde, Trump yönetiminin Amazon'a yönelik bir regülasyon planı içinde bulunmadığını belirtti.

Trump'ın Amazon takıntısı 31 milyar dolar kaybettirdi - Resim : 1

Hisseleri ve değeri düştü


Trump'ın, Amazon'un "peşine düştüğü" iddiasının ardından, şirketin hisseleri Salı günü sert düşüş gösterirken, firmanın piyasa değerinde de büyük kayıp görüldü. Bu iddialar sonrasında Amazon hisseleri Nasdaq’da yüzde 7.3 gerileyerek 1387 dolara düştü. Şirketin 724 milyar dolar olan piyasa değeri de 54 milyar dolar kayıpla 670 milyar dolara indi. Ancak daha sonra gelen kâr satışlarıyla hisseler borsa kapanışında 1431 dolara yükseldi. Böylece Amazon’un toplam kaybı (yüzde 4.38) 31 milyar doları buldu. Böylece, piyasa değerinden 31 milyar dolar düşen Amazon, dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketleri arasında da Microsoft'un altına düşerek üçüncülüğe geriledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.