İnternet

Uber Güneydoğu Asya pazarından çekildi

Kısa süre önce Güneydoğu Asya pazarından çekileceği iddia edilen Uber, resmi açıklamayı yaptı.

Uber Güneydoğu Asya'dan çekildi

Şöförlü taşıma hizmeti veren Uber, 640 milyon kişilik bir nüfusa hitap eden Güneydoğu Asya operasyonlarını bölgedeki en büyük rakiplerinden Grab'a devrettiğini açıkladı. Kısa bir süre önce iddia edilen bu anlaşma Uber tarafından resmi olarak doğrulandı. Şirket 2016 yılında da Çin'deki operasyonunu Çinli Didi Chuxing firmasına satmıştı.

Uber, Güneydoğu Asya operasyonunu o bölgede söz sahibi olan Singapurlu araç paylaşım şirketi Grab'e sattıktan sonra bu satış karşılığında Grab şirketinden yüzde 27.5 oranında hisse alacak. Grab'ın değerinin 6 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Uber'in CEO'su Dara Khosrowshahi Grab'ın yönetim kuruluna katılırken, anlaşma Uber'in yüzde 27,5'lik hissesini alacak olan Güneydoğu Asya firmasının en büyük kazanımı olarak gösteriliyor.

Uber CEO Dara Khosrowshahi, satışla ilgili yaptığı açıklamada, "Satış, ürünlerimize ve teknolojimize yoğun yatırım yaptığımız bu dönemde büyüme planlarımızda bize yardımcı olacaktır." dedi.

Dünyanın bir çok bölgesinde öfkeli rakipleri ile ciddi mücadele eden Uber, Türkiye'de de eleştiri oklarına hedef oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.