İnternet

Analistler, bulut bilişimi mercek altına aldı

Bulut bilişim için kamu ile bilişim sektörü arasında işbirliği gerekiyor.

Analistler, bulut bilişimi mercek altına aldı

Frost & Sullivan'ın araştırmasına göre kamu sektörüne büyük katma değer sağlayacak bulut bilişimin gelişimi ve yaygınlık kazanması için güvenilirlik endişelerinin ortadan kalkması gerekiyor.

2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji, otomotiv, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı olmanın yanı sıra farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan, Türkiye kamu sektörü açısından da önem taşıyan bulut bilişimin gelişiminin önündeki engelleri masaya yatırıyor.

1334048291_bulut2.jpg

Güvenlik sorunu aşılmalı

Avrupa Komisyonu, Avrupa'yı yalnızca bulut bilişime uyumlu değil aynı zamanda bulut bilişimde etkin kılmak amacıyla Avrupa Birliği dahilindeki tüm işletmelerin farkındalığını arttıracak bir bulut bilişim stratejisine odaklanmış bulunuyor. Ancak Avrupa'da birçok şirket, güvenlik ve güvenirlilik gibi nedenlerden dolayı bulut bilişime geçmekte kararsızlığını sürdürüyor. Mevcut durumla ilgili olarak Frost & Sullivan analistleri, yetkili kamu kurumları ile endüstri arasında oluşturulacak bir ortaklıkla bulut bilişimin uygulamaya konulmasına yönelik genel gereksinimler üzerine eğilerek gerekli güvenlik ve rekabeti sağlayacak standartların oluşturulabileceğini belirtiyorlar.

Frost & Sullivan Araştırma Sorumlusu  Jayashree Rajagopal, bulut bilişim piyasasının görece yeni ve halen gelişim aşamasında olmasının, özel sektördeki kurumların bu geçişi geciktirmelerinin başlıca nedenlerinden biri olduğunu ifade ediyor. Rajagopal, Amazon Web Services'ın başına gelen bir dizi teknik zorluk neticesinde binlerce işletmeye hizmet veren bir bulut ağında yaşanan sorunların, güvenirlilik probleminin artmasına neden olduğunu vurguluyor.

Kişisel bilginin çalınması temel bir korku

Frost & Sullivan'a göre kurumlar, veri merkezinde meydana gelebilecek bir sorun nedeniyle, vatandaşların önemli kişisel bilgilerinin kaybedilmesinden veya çalınmasından korkuyor. Büyük kurumlar iki seçeneği göz önünde bulunduruyor: Bunlardan ilki, dahili olarak veya bir üçüncü parti tarafından yönetilen ve dahili ya da harici olarak barındırılan özel bulut ağları, diğeri ise kurumun bazı kaynakları kendi içerisinden sağlayarak yönettiği ve bir kısım kaynakları dışarıdan sağladığı hibrit bulutlar.

Kamu sektöründeki kurumların yüzleştiği başka güçlükler de söz konusu. Bunlardan biri uluslararası standartlardaki eksikliklerden kaynaklanıyor. Kesin veri transfer düzenlemeleri ve ülkeden ülkeye değişmekte olan gizlilik tanımlamalarının önemli uyumluluk sorunlarını beraberinde getirdiği düşünülüyor. ICT sağlayıcılar ve kamu sektöründeki kurumlar arasında veri sahipliği ve denetimine yönelik faktörler de aşılması gereken önemli engeller arasında bulunuyor.

Yeni düzenlemeler gerekli

Devlet düzenlemeleriyle uyumluluğun sağlanması gerektiğini belirten Frost & Sullivan Araştırma Sorumlusu Rajagopal, üretilen veri miktarı ve gereken güvenlik katmanlarının sayısının, sağlık ve ulaştırma gibi sektörler arasında önemli farklılıklar arzettiğini belirtiyor. Rajagopal, bir bulut hizmetinin temel gereksinimleri sağlarken, ilgili sektörün özel güvenlik endişelerine de çözüm getirmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler ışığında ortaya çıkan önemli bir hususun, bulut bilişimin mevcut sistemlere göre daha düşük maliyetli ve enerji kullanımı açısından daha ekonomik olabileceği belirtiyor. Veri koruma düzenlemelerinin dinamik ICT dünyasına uyum sağlayacak şekilde güçlendirilmiş olmasına karşın, bulut bilişimin yalnızca geniş bir kullanım oranı ile kabul görebileceği öngörülüyor.

1334048532_frostandsullivan.jpg

Bulut bilişim büyük avantajlar sağlayabilir

Frost & Sullivan analistleri, kamu sektörünün daha entegre ve daha dengeli bir bulut sistemiyle düşük enerji ihtiyacını karşılayabileceğini ve daha planlı bir IT yaklaşımından faydalanabileceğinin altını çiziyorlar. Böyle bir sistem uygulamaya konulduğunda geliştirilmiş işlevsel verimlilik, kullanıcıların güveni ve rahatlığı gibi etmenlerle bulut sağlayıcıların diğer kurumlara standartlaştırılmış sistemler sunmasının mümkün olabileceği vurgulanıyor.

Frost & Sullivan Araştırma Sorumlusu Rajagopal, kamu sektöründe bulut bilişimin kullanımını teşvik etmenin Avrupa Birliği için 'olmazsa olmazların' başında yer aldığını, böylelikle ticari eğilimin bulut bilişime doğru kayabileceğini ifade ediyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.