Apple, iCloud verilerini Google Cloud'a taşıdı

Apple, iCloud'daki kullanıcı verilerini Google Cloud platformuna taşımak için Google ile anlaştı. iCloud verileri artık Google güvencesi altında.

Apple, iCloud verilerini Google Cloud'a taşıdı

Kullanıcı gizliliği konusunda tabularını teker teker çiğneyen Apple, geçtiğimiz günlerde Çin'deki müşterilerinin iCloud verilerini Çin'e taşıyacağını ve bu bilgileri gerekli olduğunda hükümet ile paylaşacağını açıklamıştı. Apple, şimdi de iCloud verileri için Google ile anlaştı.

Apple'dan gelen açıklamaya göre; iCloud verilerini depolamak için Google Cloud kullanılacak. Apple, Google Cloud'da depolanacak verilerin, müşteri bilgilerini içermediğinin altını çiziyor.

Apple daha önce bu işlem için Amazon S3 ve Microsoft Azure'u kullanıyordu. Karar değiştirip Google ile anlaşan Apple, iCloud verilerini AES-128 ve SHA-256 anahtarları ile şifreleyecek. 

Apple, iCloud verilerini Google Cloud'a taşıdı - Resim : 1

iCloud verileri Google Cloud'da olmasına rağmen Google bu verilere ulaşamayacak. Bulut konusunda Cupertinolu devin neden böyle bir karar aldığı bilinmiyor. Bakalım Apple, önümüzdeki yıllarda kendi bulut depolama sunucularını kurup, tüm verilerini kendi koruma kararı alacak mı?