Artık internette hiç birşeyi gizlememiz mümkün olmayacak, anonim olmayı unutun

Artık internette herhangi bir şeyi gizli tutmak gerçekten mümkün mü? ArsTechnica'nın haberine göre, insanların gerçek isimlerini rızaları olmadan yayınlayan Glassdoor'dan gelen son örnekle birlikte bu pek olası görünmüyor.

Artık internette hiç birşeyi gizlememiz mümkün olmayacak, anonim olmayı unutun

Aynen öyle, kullanıcıların işverenleriyle ilgili anonim, genellikle filtrelenmemiş gönderilere izin vermek için özel olarak tasarlanmış site artık dedikodu yapıyor.

Glassdoor'un uzun süredir devam eden politikası, kullanıcıların kendi adlarıyla veya anonim olarak kaydolabilmeleriydi. Ancak şirketin 2021 yılında FishBowl'u satın alıp daha sonra entegre etmesiyle işler değişti. Artık Glassdoor kullanıcıları bir FishBowl hesabına kaydoluyor ve sonuç olarak hesaplarının doğrulanması gerekiyor. Bu değişiklik, Glassdoor'un kullanıcıların bilgilerine, (şimdiye kadar olduğu gibi) izinsiz olarak görüntülenmesi veya bir sızıntı veya mahkeme celbi olması durumunda potansiyel olarak açığa çıkması için erişmesine olanak tanıyor.

ArsTechnica, Glassdoor profillerinde verileri bulunan iki kişiyle konuştu: Monica şirketten kamuya açık bilgilerinin bir kısmını kaldırmasını istedikten sonra değişikliği fark etti. İlk blog yazısında defalarca izin vermediğini ve bir Glassdoor çalışanının kendisine artık tüm profillerin bir isim içermesi gerektiğini söylediğini iddia etti.

Artık internette hiç birşeyi gizlememiz mümkün olmayacak, anonim olmayı unutun

Monica, bir Glassdoor yöneticisinin daha sonra şunu söylediğini yazdı: "Adınızın profilinizde yer alması gerektiği ve bunun yalnızca baş harflerinize geri döndürülemeyeceği veya platformdan geçersiz kılınamayacağı/anonim hale getirilemeyeceği kararının arkasındayım. Bu konuda aynı fikirde olmadığımız için üzgünüm. Profilde neyin yerleştirilmeye uygun olduğu ve neyin uygun olmadığı konusunda tüm kullanıcılara eşit davranıyoruz, ancak sizin gibi kullanıcılarımızın bazen bizimle aynı fikirde olmayabileceğini biliyoruz." Ancak Glassdoor sözcüsü Ars Technica'ya kullanıcıların tamamen anonim kalabileceğini söyledi; bu durum yöneticiyle çelişiyor ve gerçeği belirsiz bırakıyor.

Ayrıca Glassdoor'un özel bilgileri izinsiz olarak eklemekle kalmayıp, bazılarının hatalı olduğunu da iddia eden Josh vardı. Glassdoor, Kaliforniya'da yaşadığı halde onun Londra'da yaşadığını belirtmiş ve işvereninin adını yanlış yazmış. Hem Monica hem de Josh hesaplarını kaldırdılar ve Glassdoor'a verilerinin silinmesi yönünde istek gönderdiler.