İnternet

Avea Noter huzurunda 4G hız rekoru kırdı!

4G LTE Advanced Hız testlerinin ilk adresi Avea'dan bir ilk daha!

Avea Noter huzurunda 4G hız rekoru kırdı!

Avea, Teknoloji Merkezi’nde Türkiye’de ilk kez hem dünyanın ilk ticari ve en hızlı Wi-Fi destekli LTE-A Cat 6 modemi Huawei E5786, hem de dünyanın ilk ticari genişbant LTE-A (Cat 6) akıllı telefonu Samsung Galaxy S5 LTE-A üzerinden hız testini noter huzurunda gerçekleştirdi.

Akıllı telefon sahiplik oranını son 3 yılda yüzde 47’ye yükselterek bu alandaki liderliğini sürdüren Avea, böylece sektörde ticari LTE Advanced Cat 6 akıllı telefon ve modem üzerinden 300 Mbps veri indirme hız testini gerçekleştiren ilk operatör oldu.

Türk Telekom Grup Teknoloji Başkanı Dr. Coşkun Şahin: “Dünyanın ilk LTE-A Cat 6 akıllı telefonu ve modemi üzerinden 300 Mbps’lik hız testlerini gerçekleştirerek bir kez daha sektöre öncülük ediyoruz. LTE ile şekillenecek yeni hayatımız çok daha pratik ve konforlu olacak. LTE, mobil internetten de fazlası; yeni deneyimlerle zenginleşen yeni bir hayatın habercisi olacak. LTE teknolojiisiyle birlikte hayatınızın farklı alanları birbirine bağlanacak.”

Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk:
“2014 yılının ilk 7 ayında Türkiye’de 1.2 milyon adet LTE uyumlu cihaz satışı gerçekleşti. Bu rakam, toplam akıllı cihaz satışının yüzde 21’ini oluşturuyor. Mevcut durumda Avea portföyünde 24 adet LTE destekli cihaz yer alıyor. LTE destekli cihazların adedi tüm cihaz portföyümüzün %56’sını oluşturuyor. Çok daha gelişmiş bir mobil internet deneyimi sunan LTE teknolojisi enerjiden perakendeye; otomasyondan sağlığa kadar pek çok sektörde yeni iş alanları ortaya çıkaracak.”

Türkiye’de ilk LTE-Advanced (LTE-A) testlerini rakiplerinden 4,5 ay önce Nisan 2013’te gerçekleştirerek tek bir modemle 300 Mbps indirme hızına ulaşan Türkiye’nin ilk lisanslı Ar-Ge Merkezi’ne sahip mobil iletişim operatörü Avea, LTE-A’de yine ilklere imza attı.

Avea, Ümraniye’deki Teknoloji Merkezi’nde Türkiye’de ilk kez hem dünyanın ilk ticari ve en hızlı Wi-Fi destekli LTE-A Cat 6 modemi Huawei E5786, hem de dünyanın ilk ticari genişbant LTE-A (Cat 6) akıllı telefonu Samsung Galaxy S5 LTE-A üzerinden noter huzurunda ayrı ayrı hız testi gerçekleştirdi.

Yapılan testte Haziran 2014’te Güney Kore’de satışına başlanan, Snapdragon 805 işlemci ve Gobi 9×35 modem özelliklerine sahip dünyanın ilk ticari LTE Advanced Cat 6 akıllı telefonu olan Samsung Galaxy S5 Broadband LTE-A ile yapılan testlerde 300 Mbps hızlara ulaşıldı.

1410962803_aveaakilli-telefon-hiz-testi-goruntu.jpg
2014 Mobil Dünya Kongresi’nde dünyanın ilk ticari LTE Cat 6 Mobil Wi-Fi destekli modemi olarak tanıtılan ve halihazırda ticari olarak kulanılan Huawei E5786’nın hız testinde de 300 Mbps veri indirme hızına ulaşıldı.

Akıllı telefon sahiplik oranını son 3 yılda yüzde 47’ye yükselterek bu alandaki liderliğini sürdüren Avea, ticari LTE Advanced Cat 6 akıllı telefon üzerinden hız testi gerçekleştiren ilk operatör oldu.

Türk Telekom Grup Teknoloji Başkanı Dr. Coşkun Şahin: “Gerçekleştirdiğimiz testlerle bir kez daha sektöre öncülük ediyoruz”

Geleceğin teknolojisini geliştirerek bugünden sunma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Avea Teknoloji Merkezi’nin Türkiye’de pek çok ilke imza atmaya devam ettiğine dikkat çeken Türk Telekom Grup Teknoloji Başkanı Dr. Coşkun Şahin, sektörde 4G konusundaki çalışmalarını Nisan 2013 tarihinde gerçekleştiren ‘ilk’ şirket olarak; bu alanda yeni ilklere imza attıkları test çalışmalarını şöyle değerlendirdi:

“300 Mbps veri indirme hızına sahip dünyanın ilk LTE-A Cat 6 akıllı telefonu Samsung Galaxy S5 LTE-A ve ayrıca dünyanın ilk ticari Lte-A Cat 6 Mobil Wi-Fi destekli modemi Huawei E5786 üzerinden 300 Mbps’lik hız testlerini gerçekleştirerek bir kez daha sektöre öncülük ediyoruz.”

 “Türkiye’de LTE Advanced deneme iznini de 2012’de ilk biz aldık ve ilk biz test ettik”

Avea’nın 4G teknolojisi konusunda da Türkiye’de ilk çalışmaya başlayan operatör olduğunun altını çizen Dr. Coşkun Şahin; bugüne kadar bu alanda yapılan çalışmalara değinerek; “LTE Advanced deneme iznini Türkiye’de ilk defa 20 Aralık 2012’de 1 yıllığına biz aldık ve ilk testimizi de 4 Nisan 2013’te gerçekleştirdik. Yani rakiplerimizden tam 4.5 ay önce bu çalışmaların tamamını ilk biz yaptık. Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise ilk ‘tek terminalle 300 Mbps” hız denemesinde 300 Mbps (DL) hızına ulaştık, 4K çözünürlüğünde 3 dakikalık 500 MB boyutlu bir video, 300 mbps hızla sadece 15 saniyede indirildi.

Geçtiğimiz yıl şu an piyasada satışta olan mevcut yeni teknoloji modemlerle de testler yaptık. Bu testler kapsamında 3 taşıyıcı ve 3 terminal kullanarak; 450Mbps denemesi gerçekleştirdik ve istediğimiz sonuca başarıyla ulaştık. LTE, mobil internetten de fazlası; yeni deneyimlerle zenginleşen yeni bir hayatın habercisi olacak. LTE teknolojisinde RCS olarak adlandırdığımız çok daha zengin iletişim ve multimedya servisleri yer alıyor. Ultra video deneyimi, daha kaliteli yayın ve kişiselleştirilmiş servislerinin yanı sıra VoLTE teknolojisiyle de minimum çağrı başlatma süresi ve HD ses kalitesinde bir hizmet sunuyor” dedi.

Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk:“Müşterilerimize bu deneyimi en iyi şekilde yaşatabilmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz”

“Temmuz sonu itibariyle 111 ülkede 318 adet LTE şebekesi bulunduğunu, yılsonuna kadar bu sayının 350 şebekeye ulaşmasının beklendiğini belirten Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk ise sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde de LTE teknolojiisine hazırlık çalışmaları hızla sürüyor. “2014 yılının ilk 7 ayında Türkiye’de 1.2 milyon adet LTE uyumlu cihaz satışı gerçekleşti. Bu rakam, toplam akıllı cihaz satışının yüzde 21’ini oluşturuyor. Akıllı cihaz penetrasyon oranıyla, pazardaki lider operatör olarak LTE cihaz destekli cihazları portföyümüzde sunmaktayız. Mevcut durumda Avea portföyünde 24 adet LTE destekli cihaz yer alıyor. LTE destekli cihazların adedi tüm cihaz portföyümüzün %56’sını oluşturuyor. Akıllı telefona geçecek yeni kullanıcılara LTE uyumlu cihazları tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimiz için bir çok yeniliği de beraberinde getirecek olan LTE teknolojisini önemsiyoruz ve tüm müşterilerimize bu deneyimi en iyi şekilde yaşatabilmek için hazırlıklarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz” dedi.

10 kat daha hızlı mobil internet deneyimi

Dünyayı yeniden şekilendirecek olan bu yeni teknolojinin mobil alışkanlıkları değiştirerek yeni iş alanları ve yepyeni deneyimler yaratacağını belirten Ertürk; “LTE ve VoLTE teknolojileriyle hiç şüphesiz ki daha fazla kapasite ve 10 kat daha hızlı mobil internetle yepyeni bir deneyim yaşayacağız. 5-10 ms’lere düşen minimum gecikme süresi ile yükselen veri indirme hızı, büyük dosya ve video’ları saniyeler içinde indirmeye imkan veriecek. 3G’den farklı olarak veri yükleme hızında da kayda değer iyileşmeler göreceğiz. Çektiğimiz fotoğrafları, videoları anında paylaşabilirken; bağlantı süresinin iyileşmesine paralel olarak, online oyun deneyiminde de yeni bir deneyim yaşayacağız.”

Dehşan Ertürk: “LTE iş dünyasında yeni kapılar açacak”
Son kullanıcıya eşsiz bir mobil internet deneyimi sunan LTE teknolojisinin enerjiden perakendeye; otomasyondan sağlığa kadar yeni iş alanları ortaya çıkaracağına dikkat çeken Dehşan Ertürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “LTE teknolojisi, M2M (makineden makineye) ekosistemleri için enerji sektöründe ‘akıllı sayaç ve akıllı şebeke’, perakendede ‘otomatlar ve POS cihazları’ gibi çözümlerin yanı sıra otomasyon inşası, sağlık, nakliye sektörleri ve endüstriyel işlemlerde de yeni fırsatlar yaratıyor; evlerdeki elektronik eşyaların ısıtma/soğutma sistemlerinin uzaktan yönetimi ve güvenlik sistemlerinden sağlık sektöründeki uygulamalara kadar pek çok yeni iş imkânı doğuruyor.”

LTE teknolojisinin iş hayatına faydaları

 • Büyük dosya transferi
 • Her yerden şirket ağına hızlı bağlantı
 • Gerçek zamanlı veri paylaşımı
 • Video konferans ve telekonferansta hızlı ve kaliteli bir iletişim
 • Gelişmiş multimedya entegrasyonu
 • Verilere uzaktan ulaşım
 • Maliyet düşüşü
 • Kaynakların verimli kullanılması
 • Zaman tasarrufu
 • Yeni fırsatlar
 • Gelişmiş müşteri hizmeti

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.