İnternet

Bakandan Wikipedia açıklaması!

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia erişim engeli hakkında açıklama yaptı.


Arslan, Wikipedia'da yer alan ve Türkiye'yi terör örgütleriyle iş birliği içerisinde gösteren, milli güvenliğe aykırı ve kamu düzenini ihlal edici nitelikteki içeriklerle ilgili işlem yapıldığını hatırlattı.

Arslan, 5651 sayılı kanun kapsamında, Wikipedia tarafından söz konusu içeriklerin çıkarılmaması ve teknik ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenememesi nedeniyle Wikipedia sitesinin tümüne yönelik erişimin engellenmesine dair verilen kararın, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından onaylandığını hatırlattı.

Ahmet Arslan, Erişime engelleme işlemi tesis edilirken Anayasanın haberleşme hürriyeti ile ilgili 22. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinin ikinci fıkrası ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin 19. maddesinde öngörülen sebepler kapsamında 'ölçülülük' ve 'orantılılık' ilkesi gözetilmiştir. dedi.

5651 sayılı kanun kapsamında mahkeme kararlarıyla ilgili işlemlerin gerçekleştirildiğini aktaran Arslan, şunları kaydetti:

Yapılan işlemlerin rakamsal değerlerinin ve internet site isimlerinin açıklanması; suçun önlenmesi ve suçla mücadelede sıkıntılara sebep olabilecek, özellikle çocuk pornosuna ilişkin içeriklerin deşifre olmasına yol açacaktır. Bu rakamlardan hareketle, uluslararası düzeyde ülkemiz aleyhine haksız algı oluşmasına meydan vermemek ve olası bilgi kirliliğini önlemek adına diğer ülkelerde de olduğu gibi bu tür rakamlar toplu şekilde açıklanmamaktadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.