İnternet

Bilgisayar dünyasının ilk kadını için Doodle!

Google'ın bugünkü Doodle'ı bu kadın için oldu.

Bilgisayar dünyasının ilk kadını için Doodle!

Google 00:00 saat itibari ile yayınladığı Doodle ile bilgisayar dünyasının ilk kadınının doğum gününü kutladı. Google'ın anasayfasında özel günler için yayınladığı Doodle'larını hemen hemen hepiniz biliyorsunuz.

Google'ın bugünkü tasarımı bilgisayar dünyasının ilk kadını Ada Lovelace için oldu. Peki kimdir Ada Lovelace?

1355091196_adalovelaces197thbirthday-991005-hp.jpg

Ada Lovelace (Augusta Ada Byron King, Countess of Lovelace (10 Aralık 1815 Londra, İngiltere – 27 Kasım 1852 Marylebone, Londra, İngiltere) programlamanın temelini atan kişi olarak kabul edilir. Bilgisayar dünyasındaki ilk kadındır.

"Programlamanın İlkeleri" olarak genellediği görüşler geçerliliğini korumaktadır. Charles Babbage ile 18 yaşındayken tanışmış, onun delikli kartlarla çalıştırdığı dokuma makinasıyla ilgili makale yayınlamış ve bugünkü döngü ve rutinlerin temelini oluşturmuştur. Daha sonra analitik makine ile Bernoulli sayılarının hesaplanmasına yönelik bir program geliştirmiştir. Fakat karşı çıkanlar Babbage'den önce bu tarz programlar yazıldığını iddia etmişlerdir.

1835 yılında Lord Lovelace ile evlenmiştir. Bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. 37 yaşındayken İngiltere'de öldü.

1970 yılında geliştirilen bir programlama diline de onun onuruna "Ada" ismi verilmiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.