İnternet

Bu kelimeleri Google'da aramak yasak!

Google'ın en çok aranan kelimelerini artık arayamayacaksınız!


Hatırlarsanız Fransız müzik endüstrisinin liderlerinden olan SNEP Google'a 2 yıl öncesinde bir dava açmıştı. Google'ın aranılan kelimeleri otomatik tamamlaması konusunda dava açan SNEP şimdi aynı sebepten yeni bir dava ile karşımızda.

SNEP bu kez Google'ı zor durumda bırakmış görünüyor. SNEP müzik endüstrisinin ileri gelen isimlerinden biridir ve müzik piyasasının en zor problemlerinden biri de korsan müzik sektörü. SNEP arama motoruna yazılan kelimelerde tamamlama yapan Google'ın kelime sonlarına "torrent" "Rapidshare" ve "Megaupload" gibi kelimeler eklemesinden şikayetçi durumda.

1342866318_1260350189-google.jpgGoogle'ın bu özelliğinin korsan ve kopya müzik yazılımlarına teşvik ettiğini savunuyor. SNEP bu kez davayı yargıtaya taşıdı yargıtaydan çıkan karar Google'ın en çok aranan kelimelerinden olan bu kelimelerin aratılmasının yasaklanması yönünde geldi. Aynı zamanda Google'ın bu kelimeler hakkında herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını belirtti.

Çözüm olarak da bu kelimelere ulaşım zorlaştırılsın ifadelerini kullandı. Karardan sonra Google'dan bir açıklama gelmedi. Ayrıca Google daha önce özel bilgileri de arama sırasındaki tamamlama sisteminden çıkarmıştı.

Yorumlar
Misafir
google hesabınız açıkken evet ama hesap kapalıken istedinize giri yorsunuz çok kışı kayybeder
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.