Cambridge Analytica verileri silmemiş!

Facebook veri skandalı büyümeye devam ediyor. Cambridge Analytica'nın, sildim dediği Facebook verilerilerini silmediği ortaya çıktı.

Cambridge Analytica verileri silmemiş!

Facebook'un 50 milyon kullanıcısının verisini dolaylı yoldan Cambridge Analytica'ya sızdırması büyük olay olmuştu. ABD seçimlerini manipüle ederek Trump'ın seçilmesinde rol oynayan Cambridge Analytica, bu olayın fark edilmesinin ardından özür dilemişti.

Facebook cephesi ise gizlilik politikalarını değiştirmiş ve basına bir özür duyurusunda bulunmuştu. Cambridge Analytica ve Facebook çıkmazında bugün ilginç bir gelişme daha yaşandı. İngiliz menşeli Channel 4 kanalı Cambridge Analytica'nın Facebook'tan topladığı verileri silmediğini açıkladı.

Channel 4'ün açıklamalarına göre; thisisyourdigitallife uygulaması ile toplanan verilerin hala internette dolaştığını gözler önüne serdi. 50 milyon kullanıcının kişisel davranışları ile oluşturulan bu anketler sözde veri tabanından silinmişti.

Bu verilerde; ABD’nin Colorado eyaletindeki 136 bin kişinin bilgilerinin ve psikolojik davranışlarının yer aldığı söyleniyor. Channel 4'ün bu iddialarının ardından Cambridge Analytica cephesinden bir açıklama geldi.

Cambridge Analytica verileri silmemiş! - Resim : 1

Cambridge Analytica sözcüsü bu iddiaları yalanlarken, verileri kendileri dışında üçünü bir kişiye/kuruluşa satmadıklarını dile getirdi. Avukatlarının bu konuyu araştırdığını belirten Cambridge Analytica'nın, verileri sadece seçimleri manipüle etmekte mi kullanandığı yakında ortaya çıkacaktır.