İnternet

Devlet Facebook ve Twitter'ı buradan izleyecek

Türkiye, Facebook ve Twitter gibi sosyal medyaları takip etmek için mavi oda kurdu.


Gezi olaylarında sosyal medya kullanıcılarının yalan yanlış haberlerle kışkırtılması ardından hükümet harekete geçti ve Facebook ve Twitter gibi sosyal medyaları takip etmek için mavi oda kurdu.

Ulaştırma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı’nı yayınlamıştı. Bakanlık bu kapsamda Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları denetim altına almak amacıyla bir uygulama başlattı.

1372932495_twitter-facebook-baglamak.jpg

Bu uygulamaya göre bundan böyle devlet sosyal medyadaki yasa dışı faaliyetleri “mavi oda” adı verilen özel merkezi üzerinden izleyecek. Devlet, mavi oda aracılığıyla Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda suç unsuru taşıyan mesajlar ve bunları paylaşan kişiler ortaya çıkaracak. Sosyal ağın ortak rengi maviden adını alan mavi oda, söylenene göre uzman kişilerin yönetiminde olacak.

Yorumlar
Misafir
belli olayları sadece belli noktalardan izleyebilmek , o platformların suç unsuru içeren mesajlarını takip etmememizi gerektirmiyo , iyi niyetli insanlar olduğu gibi ortalığı karıştırıcak onlarca vasıfsız yaratık mevcut
Cevapla
che
@che kubada hersey serbest isteyene devlet bedava ucak seferi yapiyor anlayan anlar burasi ataturkun devleti kuba degil sen once adini elesdir sonra baska seylerle oyalan
Cevapla
che
sevgili rambo kardesim lafi nerenden anliyorsun takmissınız sizde bir chp konusuna chp aşağı chp yukarı ben chp taraftarı değilim tabiki herkes görüşlerini söylemekte belirtmekte özgürdür fakat siz bir teknoloji sitesi olarak olaylara bağımsız yaklaşmak zorundasınız sizin taraf tutmanız mümkün değildir kişisel görüşleriniz sizleri bağlar ama buraya yazdıklarınızla insanları yanlış yönlendiriyorsunuz bu sadece siz değil hiçbir siteye yakışmaz.
Cevapla
Rambo
Tipik bir Chp zihniyeti,, şunu yazmayın bunu söylemeyin sadece benim söylediklerim doğru. .. iyide karfesim bunun Terazisi ölçü aleti nerde..birazcık demokrat olun be herkes düşüncesini korkusuzca kırıp dokmeden yakıp yikmadan soylesin be...İşte sizlerin anlamadığı nokta bu..sadece sizin doğrulariniz doğru degil....
Cevapla
che
yandaş yazilar yazmayin yakismiyor gezi olaylarinda insanlar gercekleri sadece sosyal medyadan takip edebilmistir digerleri sadece belgesel ve abuk subuk programlar yayinlamistir sizin portaldanda neredeyse gercek teknoloji haberlerini takip edebiliyoruz televizyonlarda bulamazsiniz bu haberleride gezi olaylarinda oldugu gibi.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.