İnternet

Dikkat! Facebook narsist yapıyor!

Facebook kullanıcıları dikkat, uzmanlar uyarıyor!

Dikkat! Facebook narsist yapıyor!

Günümüz Sosyal Ağ'ları arasında en çok kullanıcısı olanıdır Facebook. Tüm Dünya'da milyonlarca kullanıcısı olan Facebook şüphesiz bir çok kolaylığı birlikte getirdiği gibi zararlı yönlerini de getiriyor... Uzmanlar uyarıyor! Facebook kişide narsizm'e yol açıyor...

1332238202_facebook6.jpg

Peki "Narsizm" nedir?

Kısaca tanımlayacak olursak, Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Farklı tanımları ve kullanımları mevcuttur.

1332238028_michelangelocaravaggio065.jpgABD’deki Batı Illinois Üniversitesi’nde görev yapan psikoloji uzmanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, Facebook’ta fazla vakit harcayan kişiler hem daha narsistik eğilim gösteriyor hem de davranış bozukluğu sergileyerek sosyalleşme problemleri yaşıyor.

Yaşları 18 ile 85 arasında değişen 294 kişi üzerinde yapılan çalışmada, deneklerin büyük bir bölümünde anti-sosyal davranış biçimlerine, manik eğilimlere ve saldırgan tutumlara rastlandı. Araştırmada gençlerde ve erken yetişkinlerde ise anksiyetik bozukluklar ile depresyon halleri gözlemlendi.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.