İnternet

Dikkat! İnternette her ay 113 bin 500 yeni kimlik avı yapılıyor!

Kimlik avcılığı son yıllarda büyük bir artış gösterdi.


Son yıllarda internetin en sıkıntı veren sorunlarından biri olan kimlik avcılığı büyük bir artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %17,5 artan kimlik avcılığına yakalanmamamız için gerekli olan tüm detayları Kaspersky Lab bizler için derledi. 

Kaspersky Lab'a göre; "Kimlik avcılığı İnternet kullanıcılarını kişisel ve finansal bilgilerini vermeleri için kandırmanın en kolay yollarından biridir. Saldırganlar her dakika yeni kimlik avcılığı bağlantıları oluşturmakta ve artık bu kimlik avcılığı siteleri tipik olarak sadece birkaç saat çalışmakta ve daha sonra kapatılmaktadır.

Bu strateji sitenin itibarını kaybetmesini ve güvenlik şirketleri tarafından oluşturulan kimlik avcılığı önleme veri tabanlarına girmesini önlemektedir. Bu nedenle kimlik avcılığı önleme ürünleri geliştirme oyununun kuralları da değişti: artık veritabanında depolanan kimlik avcılığı wildcard’ları arasındaki bağlantıları dikkatlice izlememiz gerekiyor. Dayanıksız zararlı yazılımlarla çalıştığımız için her güncellemeye hızlı bir tepki kritik önem taşıyor.

Yani artık kimlik avcılarını yakalamak çok daha zor; çünkü uyanık kişiler hemen bu internet sitelerini kapıyor ve başka bir hostingten yollarına devam ediyor. Bu noktada kullanıcıların yapması gerekn 7 adet işlem var. Bu noktalara dikkat ederseniz kimlik avcıları sizinle zaten uğraşmak istemeyeceklerdir. 

 • Şüpheli sitelerde veya e-posta yoluyla güvenilmez kaynaklardan gelen bağlantıları tıklatmayın
 • Tüm adresleri tarayıcının adres çubuğuna elinizle girin
 • Alan adının girmek istediğiniz alan adı olduğundan emin olmak için sayfayı indirir indirmez adres çubuğunu kontrol
  edin
 • Sitenin güvenli bir bağlantı kullandığından emin olun
 • Sitenin özgünlüğü konusunda en ufak bir şüpheniz dahi varsa, hiçbir koşulda kişisel bilgilerinizi girmeyin
 • Sitenin yasal olup olmadığından emin olmak için resmi web sitesi üzerinden şirket ile iletişim kurun
 • Halka açık bir Wi-Fi ağında hassas bilgilerinizi girmekten kaçının
 • Bir kimlik avcılığı önleme güvenlik çözümü kullanın
 • Hangi siteye şifre girerseniz girin mail adresinizin şifresini muhakkak farklı yapın.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.