İnternet

Dolandırıcıların yeni durağı Microsoft Edge!

Microsoft Edge internet tarayıcısında bulunan bir açık sayesinde, dolandırıcılar sahte mesaj yayınlayıp kullanıcıları dolandırabiliyor.


Windows 10 ile hayatımıza giren SmartScreen güvenlik sistemi, uygulamaları olduğu kadar Microsoft Edge tarayıcısını da zararlı yazılımlara karşı koruyordu. Ancak hackerlar Microsoft SmartScreen özelliğinde açık bularak kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya başladı.

Açıklanan raporlara göre; Microsoft Edge tarayıcısındaki SmartScreen özelliği teknik destek adı altında dolandırıcıların hizmetine çalışıyor. Eğer Windows 10'a bu virüs bulaşmış ise devreye giren teknik destek görünümlü zararlı yazılım, Google.com'u bile açarken kırmızı ekran hatası veya mavi ekran hatası (BSODs) veriyor.

Bu ekranda "Bu sitedeki içerik güvensiz olarak bildirildi" ibaresi yer alıyor. Bu uyarının altında sahte bir teknik destek numarası ve yine sahte bir sağlayıcı ismi yer alıyor. Microsoft'un bu sorunu çözmek için SmartScreen odaklı bir güncelleme yayınlaması bekleniyor. Eğer böyle bir hata ile karşılaşırsanız SmartScreen'i devre dışı bırakmanızı ve uyarıda yer alan telefon numarasını aramamanızı öneriyoruz.

1481625414_1481615649technical-support-edgestory.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.