İnternet

Düşük internet hızına ceza geliyor

Abonelerden gelen şikayetlere göre BTK internet sağlayıcılarına ceza verebilecek.

Düşük internet hızına ceza geliyor

İnternet kesintilerine ve düşük internet hızına artık ceza geliyor. Pazar payı yüzde 4 olan servis sağlayıcıları, hizmet kalitelerini aylık olarak raporlamak zorunda kalacak. Abonelerden gelen şikâyet bildirimlerine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından takip edilen bu işlemler yaptırımlarla desteklenmiş olacak. BTK tarafından hazırlanan yönetmelikten sonra 23 Şubat tarihinde yayınlanan tebliğ ile uygulamanın detayları belli oldu. Servis sağlayıcılar sözleşmede belirtilen en yüksek hızın 1 ay boyunca ortalama yüzde 75'ni tutturmak zorunda.

1330241102_limitli.jpg

Abonelere taahhüt ettikleri en yüksek hız konusunda internet servis sağlayıcılar sorumluluk almış oluyorlar. Taahhüt ettikleri hizmet kalitesi konusunda yapılacak şikâyetler BTK yetkilileri tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılacak. Yönetmeliğe göre servis sağlayıcı ile abone arasında yapılan sözleşmede yazan hız aylık raporlar halinde kaydedilecek. Yüzde 75'lik sınırın altına düşülürse servis sağlayıcı kurum BTK yetkilileri tarafından uyarılacak ve uyarı aldığı duyurulacak. Eğer bu düşüş 1 yıl içinde tekrarlanırsa servis sağlayıcı şirket cirosu ölçüsünde para cezası alacak. Yönetmeliğe göre kapsam dahilinde olacak şirketlerin pazar payının yüzde 4'ten fazla olması gerekiyor. BTK pazar payı verilerini önümüzdeki haftalarda açıklayacak. TTNET, Turkcell, Superonline dışında yükümlü şirketler belli olacak.

1330241185_20091117222409.jpg

Aboneler hızdan şikayetleri olunca BTK ya şikayet edecek. BTK servis sağlayıcısından raporları istiyor ve servis sağlayıcısından hız neden düşük diye açıklama yapmasını istiyor. Eğer şirket sorumlu görülürse uyarı alacak ve uyarıyı duyuracak. Tekrar aynı şikayetler olursa şirket para cezası alacak.

İnternet Servis Sağlayıcılığı Hizmeti Sunan İşletmecilere İlişkin Hizmet Kalitesi Tebliğine burdan bakabilirsiniz

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.