İnternet

Google’ın Obama zaferi

Beyaz Saray’dan yapılan gizlilik politikası kuralları hakkındaki açıklama Google için büyük bir zafer oldu.

Google’ın Obama zaferi

Washington'da milletvekilleri Silikon Vadisi'ndekilerin çevrimiçi reklam satışı için önemli olan tüketici verilerini toplamak için harekete geçmesinden endişeye kapıldı. Web şirketlerinin bu çabalarını engellemek için kanun teklif edildi.
1330181692_obamaattendsgoogletownhallmeetinggsg7aouqfbjl.jpg
Bir yıl süren müzakereler sonunda, Perşembe günü Beyaz Saray'da gizlilik kurallarının çerçevesi açıklandı. Buna göre web tarayıcılarda web şirketlerinin sayfalarına "Takip Edilmek İstemiyorum"  butonu koyarak gizlilik verilerini vermek istemeyen kullanıcılara tercih hakkı verilmesini kararlaştırdı.

Bu kararla teknoloji devleri, özellikle Google, rahat bir nefes aldılar. Bu koşullarla başta Google olmak üzere web şirketleri Washington'a büyük ölçüde kendi şartlarını kabul ettirmiş oldular.

Dijital Demokrasi Merkezi direktörü Jeff Chester, "Beyaz Saray'daki açıklama Google gizlilik politikası için büyük bir zaferdir," diye açıklama yaptı.
Bu zafer başta Google'ın Washington'daki siyasi gücünün bir göstergesi oldu.
Google firması Obama yönetimi ile ilişkilerinde çok rahat olduğunu milletvekillerinin eleştirilerini etkisiz hale getirerek gösterdi.

Google'ın lobi faaliyetlerindeki en önemli faktörleri eski bir Beyaz Saray ekonomi danışmanı olan yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt  ve Google'ın küresel kamu politikası  eski başkanı, Obama'nın yardımcısı teknoloji şefi Andrew McLaughlin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.