İnternet

E-ticaret Türkiye’de hızla büyüyor

E-ticaret, Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olma yolunda.


43 Ülkede faliyet gösteren dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi eBay ve Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com’un destekleriyle Ankara’da düzenlenen Elektronik Ticaret Konferansı’nda, sektörün gelişimini etkileyecek tüm faktörler masaya yatırıldı.

T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ile Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, GittiGidiyor.com/Ebay sponsorluğunda gerçekleştirilen Elektronik Ticaret Konferansı’nda, dünyada e-ticaret sektörünün trendleri, gelişimi ve ülkemizde e-ticaret sektörünün gelişmesindeki önemli faktörler masaya yatırıldı.

1361192115_gggittigidiyorgenelmudurucenkangin2.jpg

TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleşen konferansta açılış konuşmasını yapan T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müşteşarı Ziya Altunyaldız, konferansın, elektronik ticarete ilişkin konuların farklı bakış açılarıyla paylaşıldığı ve Türkiye'de sektöre yön verecek fikirlerin geliştiği önemli bir platform olacağını belirtti.

e-ticaret’in, Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olma yolunda ilerlediğini dile getiren Altunyaldız, “Son dönemde e-ticaret alanında dünyada önemli pazar paylarına sahip şirketler, ülkemizin e-ticaret potansiyeli ve gelişimi karşısında, Türkiye’deki e-ticaret yatırımlarını artırmaya başladı” dedi.

1361192139_gg-gittigidiyorgenelmudurucenkangin-1.jpg

eBay: Online ticaretle klasik ticaret arasında sınır ortadan kalkıyor

Konferansta eBay’in Perakende ve Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkanı Stephan Zoll ise dünyadaki e-ticaret trendlerini değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Zoll, “E-ticaret gelişiminin itici gücü, tüketicilerdir. Akıllı telefon kullanımının artışıyla birlikte online ticaret ile klasik ticaret arasında sınır ortadan kalkıyor. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ve 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan GittiGidiyor’un, 20 milyondan fazla ziyaret , 10 milyon üzerinde tekil ziyaretçisi bulunmaktadır. Bizler, satıcılarla alıcıları buluşturan ortak bir platform sunuyoruz.

E-ticaret sektöründe güvenlik tüketiciler açısından oldukça önemli bir unsurdur. Bu doğrultuda bizler geliştirdiğimiz Sıfır Risk Sistemi ile tüketicilere daha güvenli alışveriş imkanını sunarak, e-ticaretteki güven bariyerini ortadan kaldırmış oluyoruz.” diyerek konuyla ilgili görüşlerini sundu.

Angın: “GittiGidiyor çıtayı sürekli yükseğe taşıyor”

Özel sektörün bakış açısıyla e-ticaret ve ülkemizde e-ticaretin geliştirilmesi için özel sektörün beklenti ve önerilerinin konuşulduğu panelde ise GittiGidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın, GittiGidiyor.com Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman ve Ebay Kamu ilişkilerinden Sorumlu Kıdemli Müdürü Maja Haas da görüşlerini bildirdi.

GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın konuşmasında, sektöre dair en önemli sıkıntının güvenlik konusunda olduğunu vurgulayarak, “GittiGidiyor olarak, Türkiye’de elektronik ticaretin tüm fırsat ve tehditlerini değerlendirerek geliştirdiğimiz güvenlik uygulamalarıyla hizmet çıtasını her geçen gün daha yukarıya taşıyoruz. e-ticaret kanunlarının yardımıyla Türkiye’de daha da iyi bir noktaya gelineceğine inanıyoruz” dedi.

Gittigidiyor Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman da dünyada e-ticaretin seyrine ilişkin veriler paylaştı. Kayaman’ın verdiği bilgiye göre, dünyadaki e-ticaret paylarında en yüksek oran İngiltere’de bulunuyor. İngiltere’yi takiben, Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinde de e-ticaret yüksek oranlarda seyrediyor. Kayaman, Türkiye’de e-ticaret kullanımının %1’in altında olduğunu, fakat son dönemde Türkiye’nin ciddi bir yükseliş gösterdiğini ifade etti.

Kayaman, “Batı Avrupa ülkelerinin gelişmesinde e-ticaret ciddi bir itici güç olarak yer alıyor. E-ticaret kanun tasarısı ve yönetmelikleriyle de istenilen rakamlara ulaşılabileceğini inancımız tam. Bizler, ETİT üyesi olarak daha fazla sorumluluk alarak pazarı büyütmek adına hep daha fazla çalışarak 2023 yılı Türkiye’sinde hep birlikte önemli bir rol üstleneceğiz.” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.