En iyi bulut depolama servisini seçiyoruz!

iCloud'un rakipleri kim oldu?

En iyi bulut depolama servisini seçiyoruz!

Önceleri 128 MB hafızaya sahip flaş diskler vardı. Bu bahsettiğim çok uzun zaman önce değil, hepimiz hatırlarız. Bulut depolama sistemleri sayesinde akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar sahipleri verilerini kolayca yedekleyebiliyor, depolayabiliyor ya da paylaşabiliyor.

Hep birlikte bulut depolama sistemlerini inceleyerek en iyisine karar verelimistedik. Teknolojide her zaman oldukça geniş seçenekler bulunuyor. Öncelikle tavsiyemiz şu eğer Amazon ya da iTunes'ten sık sık MP3 indiriyorsanız muhtemeelen Amazon Cloud ya da iCloud'u tercih etmeniz daha iyi olacaktır.Peki Neden? Bu depolama sistemleri kendi sistemlerinden satın alınan müzikleri sınırlı sayıdaki belleklerinden saymadıklarından sizin için avantaj olacaktır. Belli bir birime kadar ücretsiz tanınan hakkınızı geçmeniz halinde depolama sisteminde hafıza satın almanız gerekmektedir. Bu durumda iTunes'ten indirdiğiniz müzikler otomatik olarak bulut sistemde yer almakta ve sizler de diğer cihazlarınızdan kolayca ulaşabilmektesiniz.

Otixo

Eğer karar vermekte zorlanıyorsanız, ya da basit bir deneme yapmak istiyorsanız Otixo'yu deneyebilirsiniz. Otixo ile Google Drive'dan Dropbox'a tek yapmanız gereken sürükle-bırak yapmanız olacak. Bu sistem aylık 2 GB ücretsiz depolama hakkı sunmaktadır.
Dropbox

Dropbox'un başarısındaki sır şu: bütün özellikleri kapsamak ve kullanım kolaylığı. Bir uygulama ne kadar güzel olursa olsun eğer zor kullanılıyorsa kullanıcıların seçme ihtimali de aynı oranda azalıyor. Google Drive'ın 5GB, iCloud'un 5 GB, SkyDrive'ın 7 GB ve Dropbox'un 2 GB ücretsiz alanı bulunmaktadır. 18 GB'a kadar yükseltmeler ayda 9.99$'dan başlamaktadır. Ayrıca mobil desteği de bulunan sistem Android, iPhone, iPad, BlackBerry ve Kindle Fire'larda çalışabilmektedir.Google Drive

Nisan ayında Google Drive ilk geldiğnde önceki versiyondan bir kaç geliştirme sunuyordu. Google Google Drive ile 5 GB, Gmail ile 10 GB ve Picasa ile 1 GB ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. Ayrıca Google her hangi bir alan artırması yaptığınızda 25GB bonus hediye ediyor. Tahmin edeceğiniz gibi Google'ın bulut depolama sistemlerinin de mobil desteği bulunuyor. iPhone, iPad ve tabi ki Android sistemlerden kullanılabiliyor.

Microsoft SkyDrive

Microsoft SkyDrive şüphesiz ki en iyi bulut depolama sistemlerinden biridir. Microsoft bulut depolama sistemi için Windows Live hesabınız olması yeterli oluyor. Dropbox benzeri kullanıma sahip olması ve kolay kullanım sunması nedeniyle en çok tercih edilenlerden biri de SkyDrive diyebiliriz. Ayrıca 7 GB ücretsiz alan tanımaktadır.
Servisin dezavantajlarından biri, sadece Windows Phone telefonlarla senkronize olabilmesi. Bunun yanı sıra sadece Microsoft Office Web uygulamalarıyla entegre olabilmektedir.Amazon Cloud Drive

Amazon daha önce de bahsettiğimiz gibi kendi bünyesinden indirilen e-book, video, müzik ve dosyaları depolama birimi hafızasına dahil etmiyor. Amazon Cloud Drive kullanımı için de Amazon.com'dan üyelik gerekmektedir.
iCloud

Amazonla benzer olarak iCloud da 5GB ücretsiz depolama hafızasını yılda 10$ ile 20 GB'a çıkarmaktadır. Bu seçeneği  müzik ve diğer medya gereçlerinizi saklama konusunda kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. iCloud iPhone, iPad, iPod Touch ve Apple TV'lerde pürüzsüz çalışmaktadır. Ancak sadece Apple cihazlarla entegre olması da iCloud'un dezavantajlarından biridir.


Box

Google, Amazon, Apple ya da Microsoft'un bulut depolama sistemlerinden bahsettik. Ücretsiz alan Box'ta da 5 GB'tan başlıyor. Fiyat olarak her ay 15$'dan başlayarak yükseltme sunuyor. 24GB ve 1 TB arasında depolama alanı sağlayabiliyor. Box genel olarak iş amaçlı kullanımlar için daha uygundur. Spesifik bir alana hitap etmesi de popülerliğini kısıtlamaktadır.


Hangi servisi seçtiğinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın..