İnternet

En ucuz interneti hangi ülke kullanıyor? Türkiye listenin kaçıncı sırasında?

Yapılan bir araştırma sonucunda en ucuz internet kullanan ülkeler açıklandı. Türkiye, listenin ilk 20'sinde yer alıyor.

En ucuz interneti hangi ülke kullanıyor? Türkiye listenin kaçıncı sırasında?

İnternet artık hayatımızın olmazsa olmazı olmuş durumda. İnternet artık sadece bazı bilgilere ulaşabildiğimiz ya da boş zamanımızı geçirdiğimiz bir mecra olmaktan oldukça uzakta. Özellikle son dönemde yaşanan pandemi ile birlikte uzaktan çalışma da artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Türkiye ilk 20’de

İlk yıllarda sadece bilgisayar üzerinden ulaşabildiğimiz internet artık cep telefonumuzda da bizlerle birlikte. Hemen herkesin telefonunda bir internet paketi bulunuyor. Bu sayede haberleşme, sosyal medyada dolaşma ve birçok farklı şeyi telefonumuz yardımıyla çözebiliyoruz. Peki telefon internetine ne kadar ödüyoruz?

Cable.co.uk bir araştırma yapmış ve bu sorunun cevabını bizlere sunuyor. Buna göre en ucuz internet hangi ülke tarafından kullanılıyor belli oldu. Neredeyse tüm ülkelerin küresel mobil cihazlarda internet için ne kadar ödediği listede yer alıyor. Sunulan raporda 233 ülke 1 GB’lık mobil veri başına maliyet sıralamasında karşı karşıya geliyor.

İsrail, 1 GB başına ödenen 0.04 dolar ile en ucuz internet kullanan ülke konumunda. İsrail’i İtalya 0.12 dolar ile izliyor. San Marino ise 0.14 dolarlık GB başına ücret ile üçüncü oluyor. Fiji Adaları, Hindistan, Kırgızistan, Fransa, Moldova, Uruguay ve Nepal ise ilk 10’u tamamlayan ülkeler oluyor.

1 GB başına 8.9 TL

Sıralamada Türkiye ise kendisine 18. sırada yer buluyor. Yapılan rapora göre Türkiye’de 1 GB başına internete ödenen ücret 0.50 dolar. Bu da yaklaşık olarak bugünkü döviz kuru ile 8.9 lira yapıyor. Türkiye’nin bu sıralamada ilk 20’ye girdi. 

Yorumlar
Beemir
Pardonda japonyada bedava
Cevapla
Habet
Maasın kac dolar
Cevapla
mim cim
Gel de bunu yarı cahillere anlat, elektrik ve doğalgazda da ucuzlukta Avrupa'dan daha ucuz.
Cevapla
Hülagü
Valla doğru yani.İstiyor ki millet asgari ücretle Paris, Berlin'e tatile gidelim.Yok öyle bir Dünya.
Hülagü
Valla doğru yani.İstiyor ki millet asgari ücretle Paris, Berlin'e tatile gidelim.Yok öyle bir Dünya.
yobaz kudurtan
bak kardesim almanyada asgari ücret 1584 euro, 1 kwH elektrik 0.30 euro. Türkiyede ise asgari ücret 5500 tl 1 kwH elektrik 1.44 tl. 1584÷0.30=5280 5500÷1.44=3819 Yani almanya senden daha ucuza daha çok elektrik alıyor tamam mi güzel kardesim türkiyede 300 euro olan asgari ücret orada 1584 euro
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.