Google yine kararından döndü

Google, Play Store'a daha önceden kaldırmış olduğu ve bu nedenle tepki çektiği bölümü geri getireceğini duyurdu.

Google yine kararından döndü

Google, Play Store'da bir uygulamanın hangi izinleri kullandığını listeleyen bölümü kaldırma kararından vazgeçtiğini duyurdu. Google, kısa bir süre önce bu bölümün yerine Veri Güvenliği bölümünü getirmişti ve bu bölümde uygulamaların hangi verileri topladığı ve bu verilerin nasıl kullandığı yazıyordu. 

Veri Güvenliği bölümündeki bilgiler geliştiricilerden geliyor, uygulama izinleri bölümündeki bilgiler ise Google tarafından oluşturuluyordu. Geliştirici toplanan veriler ya da izinler hakkında eksik bilgi verebiliyordu.

Önemli bir duyuruya imza attı

Google, uygulama izinleri bölümünün yakında geri döneceğini ve bu kararı kullanıcı geri bildirimi nedeniyle aldıklarını açıkladı. Bölüm döndüğünde, Veri Güvenliği bölümüyle birlikte kullanılabilir olacak. Google, Play Store'a daha önceden kaldırmış olduğu ve bu nedenle tepki çektiği bölümü geri getireceğini duyurdu. 

Google'ın Mayıs 2021'de duyurduğu ve bu yılın Nisan ayında kullanıma sunmaya başladığı Veri Güvenliği bölümü, Apple'ın gizlilik etiketlerine benziyor. Geliştiriciler, Google'a kullanıcıların verileriyle ne yaptıklarını (ör. üçüncü taraflarla ve uygulamanın ne tür verileri topladığı) paylaşıyor ve kullanıcıların verilerinin silinmesini isteyip istemeyeceği ve verilerin şifrelenip şifrelenmediği gibi diğer bilgileri sağlıyor. Google, bu ayrıntıları yalnızca geliştiricilerin bildiğini söylese de, Veri Güvenliği bilgilerinde yanlışlıklar bulması halinde bir uygulamaya karşı işlem yapacağını da söylüyor.