İnternet

Facebook hisselerinde rekor düşüş

50 milyon Facebook hesabından izinsiz veri toplandığı iddiası şirketin hisselerinin 2012 yılından bu yana en sert düşüşü yaşamasına yol açtı.

Facebook hisseleri çakıldı

Sosyal medya devi Facebook'un hisseleri, kullanıcılarının verilerinin kötü amaçlı kullanıldığına yönelik iddiaların ardından, son 5.5 yılın en sert günlük düşüşünü yaşıyor. Geçtiğimiz aylarda iddia şeklinde ortaya atılan Cambridge Analytica isimli şirketin 50 milyon Facebook hesabından veri topladığı bilgisi, New York Times gazetesi tarafından Cumartesi günü haber yapılınca şirketin hisselerinde düşüş yaşandı. İddilara göre bu veriler ABD seçimleri ve Brexit referandumunu etkilemek için kullanıldı.

İddianın ardından, Facebook'un hisse başına değeri, cuma gününü 185,09 dolardan kapamasının ardından bugün TSİ 19.00'da 170,12 dolara kadar geriledi. Böylece yüzde 8,1 değer kaybeden şirket hisseleri son 5,5 yıldaki en sert günlük düşüşünü gösterdi.

Facebook hisseleri, son olarak 27 Temmuz 2012'de şirketin söz konusu yılın ikinci çeyreğinde reklam satışlarında azalış görülmesinin ardından yüzde 11'in üzerinde kayıp göstererek o döneme kadarki en düşük seviyesine gerilemişti.

Facebook hisselerinde rekor düşüş - Resim : 1

Zuckerberg'in serveti 5 milyar dolar azaldı

Facebook hisselerinde görülen bu düşüşle beraber cuma günü 537 milyar dolar olan şirketin piyasa değeri bugün 43 milyar dolar kaybederek 494 milyar dolara kadar geriledi.

Ayrıca, Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in cuma günü 74,5 milyar dolar olan kişisel serveti bugün 69,3 milyar dolara gerileyerek 5 milyar doların üzerinde kayıp yaşadı. Bu düşüşle beraber Zuckerberg, Forbes'un "Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesinde" 5'inci sıradan 7'nci sıraya gerilemiş oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.