İnternet

Facebook kullanıcılarına bir zorunluluk daha

Zaman Tüneli'ni zorunlu hale getiren Facebook şimdide başka bir zorunluluk için uygulama başlatıyor.

Facebook kullanıcılarına bir zorunluluk daha

Facebook, 2010 yılından bu yana kullanıcılarına isteğe bağlı olarak e-posta hizmeti sunuyordu. Facebook'un son aldığı karara göre, facebook uzantılı mail hizmeti zorunlu hale getirildi. Bundan sonra bütün Facebook kullanıcılarının ismiyle başlayan ve @facebook.com şeklinde devam eden birer elektronik posta adresi olması mecbur hale getirilecek.

1334397962_facebookmailhizmetibasliyor.jpg

Bu uygulama aktif hale getirildiği zaman kullanıcılar e-posta yoluyla uyarılacak. Bu e-posta bildirisi ile kullanıcıların kullanıcı ismi ile email adresini değiştirme imkânı sunulacak. Facebook'un bu uygulaması hakkında yorum yapan bazı bilişim uzmanları olayı "Facebook'un internet ve kişisel veriler üzerinde daha fazla hâkimiyet sağlama çabası" olarak değerlendirdi.

Daha önce de Facebook ilk olarak isteğe bağlı olarak kullanıcılara sunduğu Zaman Tüneli uygulamasını daha sonra zorunlu hale getirdi. Facebook'un Instagramı satın aldığını duyurması ile de birçok kullanıcı Twitter ve bloglar üzerinden Instagram'daki fotoğraflarını silmeye başladı. Bu durum kullanıcıların Facebook'a güveninin olmadığını düşünmemize neden oluyor.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg her ne kadar kendi Facebook sayfasından Facebook ve Instagram'ın birbirinden ayrı tutulacağını açıklasa da pek ciddiye alınmadığı görülüyor. Facebook'un bu yeni uygulamasında ki getirdiği zorunluluğun nasıl tepkilere yol açacağı ise merak konusu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.