İnternet

Facebook mobilde büyük oynuyor

Mobil navigasyon uygulama şirketi Waze’i satın almak isteyen Facebook 1 milyar doları gözden çıkardı.

Facebook mobilde büyük oynuyor

Facebook’un, sosyal trafik ve navigasyon uygulamasını satın alarak mobil alanda Google’a karşı avantaj sağlamak istiyor.

Calcalist sitesinin haberine göre, Facebook mobil platformlardaki navigasyon kapasitesini artırmak için Waze’i 800 milyon dolar ile 1 milyar doları arası bir fiyattan satın almak istiyor.

Waze’i satın alması halinde, Facebook on milyonlarca sürücünün yer aldığı gerçek zamanlı yol bilgisi sunma teknolojisine kavuşacak.

Waze üyesi sürücüler, 2012 boyunca 9.66 milyar kilometre yol aldı ve trafik durumu hakkında 90 milyon bildiri geçti. Dahası, 65 bin harita editörü Waze üzerinde 500 milyon harita editleme ve güncellemesi yaptı, yollardaki 1.7 milyon değişiklik haritalara işlendi. Waze, bugün itibariyle 110 ülkede aktif durumda.

Calcalist’in verdiği bilgiye göre, Facebook ile Waze arasındaki görüşmeler 6 ay önce başladı. İki şirket arasındaki işbirliği, Waze kullanıcılarının sürüş bilgilerini Facebook’ta paylaşabildiği Ekim 2012’de başladı. Facebook, geçtiğimiz ay hayata geçen ve kısa sürede 500 binden fazla indirilen Home arayüzünde de Waze’e yer verdi.

MOBİL KULLANICI SAYISI 751 MİLYON

Mobil platformda izlediği stratejiyle akıllı telefon ve tabletlerde büyük güç kazanan Facebook, ilk çeyrek rakamlarına göre mobil kullanıcı sayısını 751 milyona çıkardı. Bu rakam, 2012’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 54 artışı temsil ediyor.

Facebook, ilk çeyrekte elde ettiği 1.25 milyar dolarlık reklam gelirinin yüzde 30’unu da (375 milyon dolar) mobilden elde etti.

Facebook, geçmişte milyarlarca profil fotoğrafı arşivine sahip olan Face.com ve mobil uygulamalara erişim sağlayan Snaptu uygulaması gibi İsrailli girişimleri satın almıştı. Şirket, Home ve Waze ile Google’ın Android işletim sistemiyle elde ettiği güce direncini artırmak istiyor.

Yorumlar
Misafir
Google ile basa cikmalari hem maddi hemde deneyim olarak imkansiz. Google zaten Google+ ile bunlarida silecek gorunuyor ki zaten kullanici kapasiteleride gittikce dusuyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.