İnternet

Türkiye internette devleşecek

Alan adları Türkiye'den de verilmeye başlanacak.

Türkiye internette devleşecek

İnternet'in gücü gün geçtikçe artıyor. Teknolojide hızla ilerleyen Türkiye de, internet konusunda küresel güç olmak için çalışmalar sürdürüyor. Yeni çalışmalar kapsamında alan adları bundan böyle Türkiye'den de verilecek.

İstanbul küresel internet merkezlerinden biri olacak çünkü internet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu "ICAN" Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdi.

1368080111_internet-africa-2.jpg

BTK Başkanı Tayfun Acarer bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Sekizer saatlik çalışma olacak. Los Angeles ardından Türkiye devreye girecek ardından Singapur. Artı Türkiye'nin sorumlu olduğu bölge Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Karadeniz bölgesi olacak. Yaklaşık dünyadaki ülkelerin yarısı 120 civarında ülke var. Bu ülkelerin sorunlarının çözümü buradan yapılacak" dedi.

Türkiye'nin teknolojiye olan ilgisini anlayan firmalar Türkiye'ye yatırım yapmak için adımlar atmaya başladı. Bu kapsamda ilk adım İngiliz şirketlerden gerçekleşti ve İngiliz firmaları Türk şirketlerini satın almaya başladı.

Bu kapsamda alan adları Türkiye'den verilmeye başlanacak ve bu durum fiyatlara yansıyacak.

"Yurtiçindeki alan adı konusu ICAN'in buraya gelmesinden bağımsız olarak. Hem ucuzlayacak hem hızlanacak" diyen Acarer, "İlgili kuruluşlara görevler verildi. Bunlar yakında açıklanacak ve işletmelerden kamu ve özel sektörden bu konuda yapılanmalar istenecek. Bunları yakın bir süreçte önce işletmecilerle sonra basın ile paylaşacağız" dedi.

Yorumlar
QWERTY
Bal tutan parmağını yalarmış. Bunun bizlere ne faydası olacak siz ona gelin lütfen. Herşey aynı tas aynı hamam olacaksa dev olmuşuz kime ne!
Cevapla
yasin
İnşallah 4 G internet de gelir ülkemize
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.