İnternet

Facebook resimlerinizi donduracak

Facebook, kullanıcıların her gün yüklediği fotoğraflara yeri kalmadığı için dondurmayı planlıyor.


Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcıların her gün siteye milyonlarca fotoğraf yüklemesiyle beraber artan depolama yükünü ve sorununu çözmek üzere "soğuk depolama" yöntemlerini kullanmayı planlıyordu.

Dev sosyal ağ geçtiğimiz günlerde henüz tamamlanmamış olan soğuk depolama binasının kaplılarını açtığı medyaya, her gün yüklenen 350 milyon fotoğrafı ve çok daha büyük bir eski fotoğraf arşivini nasıl saklayacağını anlattı. Sonbahar aylarında çalışmaya başlayacak olan merkez, şu an sadece iskelet halinde bulunuyor ve sunucular, normal sunuculara göre 8 kat daha fazla depolama alanına fakat güç tüketimi ise normal bir sunucunun dörtte biri kadar olacak.

1361616879_depo.jpg

Facebook, kullandığı teknoloji ile ardışık izleri üst üste getirip, inç başına daha fazla veri sığdırarak depolamayı yapıyor.  Ayrı güç kaynağında kullanılacak olan farklı resim yığınlarında sorun olduğu zaman tüm sistem etkilenmeyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.