İnternet

Facebook veri skandalının kilit ismi konuştu!

Psikoloji profesörü Aleksandr Kogan, ‘This is Your Digital Life’ isimli uygulamasıyla dev skandala öncülük etmesinden sonra ilk defa açıklamada bulundu.

Facebook veri skandalının kilit ismi konuştu!

Psikoloji profesörü Aleksandr Kogan, vereceği ifade öncesinde kamuoyuna üzgün olduğunu ve basında çıkan haberlerin aksine Rusya için ajanlık yapmadığını açıkladı.

Cambridge Analytica için yarattığı ‘This is Your Digital Life’ isimli uygulamasıyla dev skandala öncülük eden Kogan, The New York Times'a kendisini ifade etmek adına röportaj verdi.

Kogan'ın yayınladığı uygulama, kullanıcıların Facebook hesaplarına bağlanarak anket sorularını yanıtlamaya ve 4 dolar kazanmaya davet ediyordu. Sistem toplamda 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini topladı ve bu veriler Donald Trump’ın seçim kampanyasında da çalışan Cambridge Analytica’nın eline geçti.

Kogan'ın verdiği röportajda, “O zamanlar bunun normal olduğunu düşünüyordum. Şu an ise görüşlerim tamamen değişti.” diyen Kogan: “Fikrimiz temelden yanlıştı. Bunun için gerçekten üzgünüm.” açıklamasında bulundu.

Skandalın ortaya çıkmasıyla Cambridge Analytica tarafından günah keçisi yapıldığını söyleyen Kogan, birçok iş ortağını da kaybettiğini açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.