Facebook üzerinden silah satışı yasaklandı

Son zamanlarda Facebook üzerinden artış gösteren silah satışlarına kısıtlama geldi. Facebook üzerinden bundan sonra sadece lisanlı silahlar satılabilecek.

Facebook üzerinden silah satışı yasaklandı

Daha önce site üzerinden esrar ve legal olmayan ilaçların satışına yasak getiren Facebook bu defa silah satışına kısıtlama getirdi. Aylık 1.59 milyar kullanıcı sayısına ulaşan sosyal medya devi, site üzerinden lisanssız silah satışını yasakladı. Aynı yasak Instagram için de uygulanacak.

Son zamanlarda site üzerinden yapılan silah satışlarının bir hayli arttığını fark eden Facebook, politika değişikliğine giderek lisansı olmayan silahların satışını yasakladı. Ancak lisansı olan şirketler silah satışına devam edebilecek.

1454228355_1454160650-11199-instagram-and-facebook-will-ban-all-users-taking-part-in-private-gun-sales.jpg

Bireysel silahlanma tüm dünyada sorun olabilir, ancak Amerika’nın en önemli iç sorunların başında geliyor. ABD'de yaşanan silahlı saldırıların sayısı diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında çok daha yüksek. Okul baskınları ve silahlı ölümlerle  sürekli gündemde kalan Amerika’da Başkan Obama bireysel silahlanmaya karşı tedbir paketini ocak ayı başında açıklamıştı.

Obama’nın gözyaşları içerisinde yaptığı konuşmasına “Silah lobisi Kongre'yi rehin almış olabilir. Ancak Amerika'yı rehin alamayacaklar." sözleri damga vurmuştu.